Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim
Zgromadzeni na placu Pałacu Zimowego żołnierze składają przysięgę wierności rewolucji październikowej. 1917 rok. Foto: shutterstock.com/Everett Historical

W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.

Posłuchaj

O książce "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zechenter (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zachenter, wyd. IPN Okładka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zechenter, wyd. IPN

– Rok 1937 był początkiem mordowania ludzi z niewiadomych przyczyn, robił wrażenie szalonego chaosu. Wówczas ludzie byli zabierani z domów i to nie byli tylko Polacy, ale i Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, wszystkie nacje zamieszkujące imperium sowieckie – mówi Anna Zechenter, autorka książki.

– Dzięki badaniom Stowarzyszenia "Memoriał" z tego szalonego chaosu powoli wyłania się obraz wielkiego terroru, który składa się z dwóch podstawowych filarów. Pierwszym była "operacja antykułacka", a drugim "operacje narodowościowe", które szły równolegle. "Operacja antykułacka" to rozkaz wydany 30 lipca 1937 roku, a rozkaz dotyczący "operacji polskiej" jest z 11 sierpnia 1937 roku – dodaje rozmówczyni Marka Stremeckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • o przypadającej na 28 czerwca setnej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego.
  • Dzieje się historia: o książce "Nie możemy uciec przed naszą historią", będącej zapisem krótkich, emitowanych w telewizji wykładów historyka Adriana Cioroianu o dziejach komunistycznej Rumunii. 
  • Dźwięki historii: o rozpoczęciu przez NKWD trzeciej masowej deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego w nocy z 28 na 29 czerwca 1948 roku, a także o największej porażce w historii występów polskich piłkarzy, którzy 26 czerwca 1948 w Kopenhadze przegrali z Danią 0:8.
  • 100 lat temu: o uroczystym obiedzie wydanym na część Józefa Piłsudskiego, o którym poinformował 29 czerwca dziennik "Czas", a także o zaproszeniu na występy artystyczne w parku Columbia zamieszczonym w "Dzienniku Poznańskim". 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Zechenter (autorka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim")
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 22.06

kr/kw

Polecane