X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kanały dawały nadzieję". Sebastian Pawlina o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 23:00
Dlaczego warszawscy powstańcy uczynili głównym środkiem komunikacji właśnie kanały?  – Z powodów czysto wojskowych – braku łączności radiowej i strachu przed hitlerowcami – odpowiada Sebastian Pawlina, autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy". 
Audio
  • Rozmowa z Sebastianem Pawliną, autorem książki ''Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy'' (Historie jak z książki/Trójka)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)Foto: NAC

Okładka książki "Wojna w kanałach" Okładka książki "Wojna w kanałach"

O pierwszym wykorzystaniu kanałów do przemieszczania się zadecydował jednak przypadek. – Dwie łączniczki, które szukały przejścia górą ze Śródmieścia na Żoliborz, weszły do kanału i nie mogły z niego wyjść, a ponieważ Niemcy byli na górze, zaczęły go penetrować. W ten sposób odkryły, że kanałami można chodzić. Powiadomiły o tym dowództwo i odtąd zaczęto tworzyć połączenia pomiędzy dzielnicami – opowiada Sebastian Pawlina. Niebawem nastąpiła konieczność regulowania ''ruchu'' panującego w kanałach. Zejście tam wymagało przepustki, a jej brak oznaczał dezercję. 

Podziemne korytarze Warszawy stały się świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, a także gestów solidarności jej mieszkańców. Z rozmowy z Sebastianem Pawliną dowiemy się także, czy kanały były wykorzystywane przed Powstaniem Warszawskim oraz jakie źródła towarzyszyły naszego gościowi przy tworzeniu książki. 

>>> Serwis specjalny Polskiego Radia o Powstaniu Warszawskim <<<

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego na temat 75 rocznicy operacji desantowej Overlord, która zadecydowała o końcu III Rzeszy;
  • Dzieje się historia: książka "Tajemnice walizki generała Sierowa" ukazująca zaplecze stalinowskiej polityki z czasie II Wojny Światowej;
  • Też przeczytajcie"Książka otwarta na świat'' wydana przez Muzeum Emigracji. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Pawlina (autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy")
Data emisji: 11.06.2019
Godzina emisji: 22.05

kr/kw

Czytaj także

Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka. Sportsmenka, przyjaciółka Skamandrytów, poetka i malarka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:00
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń