X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dominik Szczepański: "Czapkins" miał nadzieję, że Nanga zmieni jego życie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:15
Tomasz "Czapkins" Mackiewicz – to nazwisko znane niemal każdemu. Niedługo w księgarniach pojawi się druga książka poświęcona temu niezwykłemu himalaiście.
Audio
  • "Czapkins", czyli historia Tomasza Mackiewicza (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tomasz Mackiewicz
Tomasz MackiewiczFoto: Michał Dzikowski/PAP

"Czapkins" Dominika Szczepańskiego "Czapkins" Dominika Szczepańskiego

Za dwa tygodnie minie rok od dramatu na Nanga Parbat. Nie było w Polsce nikogo, kto nie słyszałby o akcji ratunkowej, która rozegrała się wtedy w górach Kaszmiru. Dwoje wspinaczy: Francuzka Élisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ona wróciła, jemu, niestety, nie udało się. Za dwa tygodnie, równo rok po śmierci Mackiewicza ukaże się kolejna poświęcona mu książka: "Czapkins" Dominika Szczepańskiego.

– Od młodego wieku nie lubił rutyny, kieratu, chodzenia do pracy. Wielu z nas ma takie poczucie, że "nie zrobię czegoś, bo się nie da". Tomek go nie miał. On raczej podchodził do tego tak, że "nie da się, dopóki nie spróbuję". Ta książka to historia człowieka, który porywał się z motyką na słońce, ale który jednocześnie udowadniał, że ani ta motyka nie jest taka mała, ani owo słońce tak wielkie – mówi Dominik Szczepański.

Co sprawiło, że gość Pawła Drozda postanowił zająć się postacią "Czapkinsa"? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponad to: 

  • Amerykanin Colin O'Brady dokonał trawersu Antarktydy. Jak sam mówi, jest pierwszym człowiekiem, który zrobił to o własnych siłach. Są jednak ludzie, którzy przeczą jego słowom;
  • Chińska sonda kosmiczna wylądowała po tzw. "ciemnej stronie Księżyca".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Dominik Szczepański (autor książki "Czapkins"), Joanna Mostowska (blog Zimowy Horyzont), Andrzej Kotarba (Centrum Badań Kosmicznych)
Data emisji: 6.01.2019
Godzina emisji: 8.06

ml/kd

Czytaj także

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
rozwiń zwiń