X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zimowe zdobywanie najwyższych gór świata

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:19
Jest luty 1980 roku. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wchodzą na szczyt Everestu i tym samym po raz pierwszy w historii zdobywają zimą górę, która mierzy ponad osiem tysięcy metrów.
Audio
  • Zimowe zdobywanie najwyższych gór świata (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Widok na górę Nanga Parbat w Pakistanie
Widok na górę Nanga Parbat w PakistanieFoto: Atif Gulzar/wikimedia free use

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy otworzyli nowy rozdział światowego himalaizmu, a z nim nowe pole do rywalizacji, nowe pole do przekraczania granic - zimowe zdobywanie ośmiotysięczników. W ciągu dekady na szczytach kolejnych sześciu ośmiotysięczników stanęli kolejni Polacy.

Do wyścigu po zimowe szczyty najwyższych gór świata pojawili się też himalaiści z innych krajów, z sukcesami. W 2013 roku zdobyty został dwunasty ośmiotysięcznik, Broad Peak. W trakcie dramatycznej próby zejścia ze szczytu dwóch z czterech polskich himalaistów na zawsze pozostało jednak w górach. W kategorii zimowych wejść na ośmiotysięczniki pozostały wtedy jedynie dwa cele: K2 oraz Nanga Parbat.

W tym roku Nanga Parbat w końcu dała za wygraną i została zdobyta zimą, choć nie przez białoczerwonych. O tym, jak wyglądał wyścig na szczyt, traktuje wydana właśnie książka "Nanga Parbat. Śnieg, Kłamstwa i Góra do Wyzwolenia". Jej autorzy, Dominik Szczepański oraz Piotr Tomza, byli gośćmi audycji.

- Zainteresowało nas to, że każdy z członków tych wypraw jest z innej bajki. Staraliśmy się sportretować osoby, które się tam znalazły - opowiadali Pawłowi Drozdowi.

W programie pojawił się również inny autor książki. Nazywa się Szymon Radzimierski, podróżowanie poza granice kraju zaczął, gdy miał półtora roku. Dziś ma lat 10, a w trakcie poznawania świata widział już zarówno rzeczy piękne, jak i te, które nie napawają optymizmem. Więcej opowiedział w audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Dominik Szczepański i Piotr Tomza (autorzy książki "Nanga Parbat. Śnieg, Kłamstwa i Góra do Wyzwolenia"), Szymon Radzimierski (podróżnik, bloger)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 15.07

mp/fbi

Czytaj także

Ameryka Łacińska od nietypowej strony

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:46
Jak smakuje lód z ekwadorskiego lodowca? Dlaczego problem braku wody pitnej łączy Peru, Ekwador i Kolumbię? Dlaczego kauczuk i złoto stają się przekleństwem Peru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pustynie, szerszenie i owady na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 16:25
Do grupy ludzi, którzy ukończyli cztery prawdopodobnie najtrudniejsze ultramaratony świata, należy bardzo mało osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bhutan, czyli państwo ludzi szczęśliwych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 16:14
Czy istnieje państwo ludzi szczęśliwych? Ci, którzy słyszeli o Bhutanie, powiedzą, że tak. O tym kraju opowiedział nam Bartek Sabela.
rozwiń zwiń