X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy na Wenus odkryto życie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 07:30
Od dwóch dni światowe media pełne są informacji o tym, że na Wenus możliwe jest życie. Do tego odkrycia przyczynił się zresztą także polski naukowiec, dr Janusz Pętkowski. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

NASA ziemia wenus 1200.jpg
Jakie są szanse ludzkości na wyprawę na Wenus?

– Kwestia jest bardziej złożona – podkreśla dr Tomasz Rożek. – Na Wenus nie odkryto życia, tylko śladowe ilości fosfowodoru. To związek, który na Ziemi wytwarzają bakterie beztlenowe. Pomiędzy wykryciem śladów czegoś, co na Ziemi wytwarza życie, a odkryciem życia jest spora różnica – tłumaczy Trójkowy ekspert.

Posłuchaj

07:31 2020_09_15 07_14_39_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Czy na Wenus istnieje życie? (Pytania z kosmosu/Trójka)

– Nie mamy pewności, czy w chmurach Wenus procesy, które tam przebiegają, są identyczne z tymi na Ziemi. To, że na Ziemi jedynym źródłem tego związku są żywe stworzenia (bakterie), wcale nie musi oznaczać, że dokładnie to samo dzieje się tam – konkluduje dr Rożek.

Najdziwniejsze planety w kosmosie/TouTube Nauka.To lubię

Autor "Pytań z kosmosu" korzystając z okazji, przypomniał sytuację sprzed kilku lat, kiedy odkryto, że z powierzchni Marsa regularnie uwalniane są niewielkie ilości metanu. – Na Ziemi obecność metanu wiąże się z obecnością bakterii. Ale czy na Marsie jest tak samo? Więc oczywiście naukowcy mają rozgrzane głowy i bardzo intensywnie się zastanawiają skąd się, wziął metan na Czerwonej Planecie oraz fosfowodór w wenusjańskich chmurach – stwierdza nasz ekspert.

***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 7.14

pr/kr

Czytaj także

Dlaczego wiatr słoneczny spowodował erozję atmosfery na Marsie, a oszczędził Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 07:21
Dlaczego jest tak, że z Marsa atmosfera została "zdmuchnięta" przez wiatr słoneczny, a z Wenus nie? – zastanawia się nasz słuchacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Mars będzie naszym ostatnim przystankiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:20
– Przecież dalej nie ma po co lecieć. Nie osiedlimy się ani na Jowiszu, ani na Saturnie, bo to gazowe giganty – zauważyła słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia, pani Dorota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń