X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jerzy Terpiłowski – pisarz, który przewidział przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 00:00
Jerzy Terpiłowski, pisarz, dramaturg i tłumacz, inspiracje do swoich powieści czerpie z podróży. – Moja psychika potrzebuje coś bardzo ostrego, bym później mógł o tym pisać – mówi w audycji "Trójka na poważnie".
Audio
  • Jerzy Terpiłowski o swojej twórczości (Trójka na poważnie)
Jerzy Terpiłowski
Jerzy TerpiłowskiFoto: By Epospolite [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Jerzy Terpiłowski zaznacza, że nie uważa się za podróżnika. – Podróżnik jedzie do jakiegoś kraju, żeby go zobaczyć, poznać tamtejszą przyrodę, widoki. Ja natomiast udawałem się tam, gdzie coś się działo. Moje wyjazdy były podporządkowane intencji napisania o czymś, co mnie porusza – podkreśla w rozmowie z Wojciechem Reszczyńskim.

Pisarz przebywał w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, w Szwajcarii, na Malcie, w Kolumbii. Był też na Bałkanach w czasach wojny z lat 90., na własne oczy widział oblężenie Sarajewa. – W 1993 roku przeżyłem tam sporo bardzo ostrych sytuacji. Już to opisuję, ale będzie to tylko epizod w większej powieści, mogę zdradzić jej tytuł, "Furtka", jako coś, przez co zawsze można wyjść – opowiada.

Gość audycji mówi też o bezdomnych kolumbijskich dzieciach, o których pisał w powieści "Imperium obłudy". W książce tej, wydanej w 1995 roku, opisany jest także atak terrorystyczny, łudząco podobny do wydarzeń z 11 września 2001 roku. Jerzy Terpiłowski jest również człowiekiem, który jako pierwszy użył określenia "zderzenie cywilizacji", jeszcze zanim upowszechnił je Samuel P. Huntington. Skąd ta przenikliwość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie   
Prowadzi: Wojciech Reszczyński   
Gość: Jerzy Terpiłowski (pisarz, eseista, dramaturg, tłumacz)
Data emisji: 10.05.2018
Godzina emisji: 23.07

mg/ml

Czytaj także

"Niksy". Rzecz o duchach dawnej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 11:00
Nathan Hill jest młodym pisarzem, którego debiutancka powieść "Niksy" zdobyła zarówno liczne nagrody, jak i rzesze fanów. O swojej książce rozmawiał z Katarzyną Borowiecką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rubinsteinowie – małżeństwo geniuszów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:40
On był wirtuozem fortepianu, ona – garnków i patelni. Niedawno ukazała się ich wspólna biografia pt. "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów".
rozwiń zwiń