X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Całe długie życie pod opieką muz. Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:45
Gra na fortepianie i pasja do muzyki połączona z pewną dyscypliną to doskonały sposób na młodość. Jako dowód Anna Popek przedstawiła nam sylwetki dwóch utalentowanych pianistek, którym, mimo sędziwego wieku, ich ukochany instrument towarzyszy do dziś. To Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/7Horses

Posłuchaj
03:26 Trojka program obyczajowy 2021_02_27 08_37_27.mp3 Przepis na wiecznie młody umysł? Gra na fortepianie! (Program obyczajowy/Trójka)

Utalentowana sześciolatka

Lidia Grychtołówna urodziła się w 1928 roku w Rybniku. Od dziecka zachwycała dużym talentem i rezolutnością – pierwszy koncert radiowy dała, gdy miała tylko 6 lat. Dwie dekady później brała udział w Konkursach Chopinowskich, gdzie zdobyła siódmą nagrodę, a także była finalistką trzech innych międzynarodowych konkursów. Jako już dojrzała artystka uczestniczyła w konkursach w roli jurorki, a jej uczniowie są rozsiani po całym świecie. 

Opublikowany przez Lidia Grychtołówna Niedziela, 18 października 2020


Agatha Christie 1200.jpg
Najlepszy sposób na długowieczność

Druga pianistyczna młodość

W czasach pandemii pani Lidia nie tylko pozostała aktywna, ale i, jak to określiła Anna Popek, przeżywa "drugą pianistyczną młodość". Art & Progress Foundation od ponad pół roku realizuje koncerty pianistyczne pani Lidii, które odbywają się w… salonie artystki. Do każdego koncertu pani Lidia przygotowuje się jak do występu na prawdziwej scenie. Oprócz kilkugodzinnych prób i rozgrzewki dba też stronę wizualną. Do fortepianu zasiada starannie uczesana i w jednej ze swoich wytwornych sukni, w których występowała dawniej – opowiada autorka audycji.

Lidia Grychtołówna live from home | Beethoven, Mozart/Art and Progress Foundation

Muzyka i domowe koncerty

Drugą bohaterką tego wydania "Programu obyczajowego" jest obecnie 110-letnia Wanda Szajowska. Urodzona w 1911 we Lwowie, do dziś jest w znakomitej formie, co może potwierdzić Anna Popek, która rok temu odwiedziła artystkę w jej mieszkaniu w Krakowie. – Dała mi popis swoich pianistycznych umiejętności. Grała z pamięci popularne utwory przez kilkadziesiąt minut. Pani Wanda mieszka w niedużym mieszkaniu z widokiem na zieleń. Przedwojenny fortepian, na którym gra, został przewieziony jeszcze ze Lwowa. To, co lubi najbardziej, to muzyka i domowe koncerty. – opisuje dziennikarka. –  Wydaje mi się, że miłośnicy muzyki są pod specjalną opieką Muz – podsumowuje.

TEASER / Pani Wanda 108 lat / Kraków / wywiad Anny Popek/Anna Popek

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 8.37

kr

Czytaj także

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:00
Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:45
To tu kąpały się koronowane głowy, poeci i… finalistki konkursu Miss World, a szósty prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams powiedział o tym miejscu, że nigdy nie widział uzdrowiska, którego położenie miałoby wygląd bardziej obliczony na zachowanie lub przywrócenie zdrowia. Lądek-Zdrój wraz z jego słynnym basenem Zdrój Wojciech, tak jak wszystkie inne hotele i uzdrowiska w Polsce, znów jest dostępny dla chcących zadbać o swoje zdrowie i urodę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
rozwiń zwiń