X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przewrotnie, w sobotę o niedzieli… czyli "Dziś będzie jutro!"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 17:07
Siódmy dzień tygodnia najwięcej trudności nastręcza… tłumaczom tekstów piosenek. Nie tylko brzmieniowo są ogromne różnice – co gorzej, nie zgadzają się sylaby.
Georges Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte
Georges Seurat "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte" Foto: shutterstock.com/Everett Collection

duch droga śmierć 1200.jpg
"Przychodzi, kiedy chce"

Co mają wspólnego: francuska dimanche, włoska domenica, grecka kiriaki, angielski sunday, rosyjskie woskriesienie, hebrajski jom riszon, wreszcie – polska niedziela

Posłuchaj
51:34 2020_11_07 14_07_39_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Nie tylko "Ta ostatnia niedziela", czyli siódmy dzień tygodnia w piosenkach (Francuski łącznik/Trójka)

 

W większości języków słowiańskich nazwa tego dnia nawiązuje do obowiązku powstrzymywania się od pracy – dnia, w którym się nie działa, czyli odpoczywa – z Bożego nakazu. W językach romańskich to po prostu "dzień Boga" (dies Dominicus). W angielskim, niemieckim, a nawet fińskim źródłosłów jest łaciński, to dies solis, dzień słońca. Bez względu na powody, wszystkie kultury i tradycje uznają niedzielę za dzień szczególny, odświętny, przeznaczony na przyjemności i rozrywki. Czy każdy człowiek z takim samym entuzjazmem czeka na niedzielę? Są tacy, którzy tego dnia po prostu nie znoszą, czują się zagubieni lub… samotni, jeszcze bardziej niż w tygodniu pracy.

Niech artyści podzielą się z nami swoją wizją niedzieli. Zaśpiewali o niej w audycji m.in. Gilbert Becaud, Wojciech Młynarski, Edith Piaf, Sarah Vaughan, Velvet Underground i Nico.

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 14.07

Czytaj także

Zielone staroświeckie granie (bez prądu)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:07
Inspiracje muzyką przeszłości to w utworach awangardowych nieczęste zjawisko. W muzyce pop zdarzają się mody na retro. Czasem najważniejsze dla artystów jest oryginalne brzmienie, uzyskane przy pomocy starych instrumentów. Dla podbicia nastroju teksty są poetyckie lub są po prostu wierszami. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, którą rozpoczęła pieśń "Na moście w Avignon" w wykonaniu Ewy Demarczyk do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny savoir-vivre. Francja elegancja

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:00
Skąd takie powiedzonko? To właśnie we Francji zrodził się kult elegancji. Wykształcił się na królewskim dworze, za Ludwika XIV, który sam był ideałem gentilhomme'a – człowieka godnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cygańskie fascynacje artystów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 14:08
Cygański folklor zawsze fascynował artystów. Zachwycał ich swobodny styl życia, niezależność, obyczaje. Intrygowała umiejętność przewidywania przyszłości. Powstały tysiące utworów z motywami zaczerpniętymi z romskiej muzyki. Dziś podążaliśmy tropami Gitanów, a zmieniając kraje i języki zmienialiśmy też nastroje – od tych bardzo serio, poprzez dramatyczne, aż do kabaretowych, z uśmiechem.
rozwiń zwiń