X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Muzyczny savoir-vivre. Francja elegancja

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:00
Skąd takie powiedzonko? To właśnie we Francji zrodził się kult elegancji. Wykształcił się na królewskim dworze, za Ludwika XIV, który sam był ideałem gentilhomme'a – człowieka godnego.
Spotkanie hiszpańskiego króla Filipa IV Habsburga (L) z władcą francuskim Ludwikiem XVI na wyspie le des Faisans w 1660 roku
Spotkanie hiszpańskiego króla Filipa IV Habsburga (L) z władcą francuskim Ludwikiem XVI na wyspie Île des Faisans w 1660 rokuFoto: Shutterstock.com/Morphart Creation

– Elegancja to tematyka chyba najbardziej francuska. Cechuje człowieka z klasą, takiego, który nie chleje, tylko smakuje wina, nie szpanuje kasą, ale nosi się dyskretnie, choć w szlachetnych materiałach. Osoby takie muszą wiedzieć jak się zachować w towarzystwie. W pewnych kręgach reguły te wciąż obowiązują. Dziś pomagamy Państwu przyswoić sobie muzycznie zasady savoir-vivre – mówi Monika Małkowska.

Posłuchaj

51:25 2020_10_17 14_06_03_PR3_Francuski_lacznik.mp3 Prawdziwy gentilhomme, czyli kto? (Francuski Łącznik/Trójka)

Błyskotliwość w rozmowie, dowcip (czyli esprit), wdzięk, obycie i kultura bycia, rozeznanie w tym, co, kiedy i komu wypada (np. dla panów obowiązek galanterii wobec dam) – to tylko niektóre obowiązki dworskiej elity. Co z tego zostało do dziś? 

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 14.07

Czytaj także

Zimne dranie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 15:00
Nie kryją swych intencji: zdobyć, pobyć i porzucić. Śpiewają o tym otwartym tekstem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między niebem a piekłem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 15:00
Ten dystans wydaje się trudny do przebycia: między niebem a piekłem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone staroświeckie granie (bez prądu)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:07
Inspiracje muzyką przeszłości to w utworach awangardowych nieczęste zjawisko. W muzyce pop zdarzają się mody na retro. Czasem najważniejsze dla artystów jest oryginalne brzmienie, uzyskane przy pomocy starych instrumentów. Dla podbicia nastroju teksty są poetyckie lub są po prostu wierszami. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, którą rozpoczęła pieśń "Na moście w Avignon" w wykonaniu Ewy Demarczyk do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
rozwiń zwiń