X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy trzeba otwierać okna po włączeniu klimatyzacji w samochodzie?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:10
W porze letniej w mediach społecznościowych często pojawiają się ostrzeżenia przed szkodliwością klimatyzacji samochodowej. – Podobno konieczne jest otwierania okien, zaraz po tym, jak wsiądziemy do auta. W ten sposób pozbędziemy się toksycznych substancji, które wylatują z klimatyzacji – mówi Gabriela Darmetko. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/F8 studio

czajnik para wodna gotowanie 1200.jpg
Czy gotowanie wody powoduje jej… toksyczność?

 – Pojawiła się taka hipoteza, że rozgrzane plastiki, których w samochodzie jest dużo, emitują benzen. Jest to substancja lotna, szkodliwa, która uszkadza m.in. szpik. Do jej wydzielania miałoby dochodzić po uruchomieniu klimatyzacji w nagrzanym aucie. Jest to nieprawda. Robiono badania, wystawiając samochód na działanie ciepła, osiągając w środku temperaturę nawet 65 stopni Celsjusza i nie stwierdzono, żeby wewnątrz pojazdu wzrosło stężenie niebezpiecznych substancji – wyjaśnia Jacek Błoniarz-Łukacz, fizyk z Centrum Nauki Kopernik. 


Posłuchaj
11:08 2020_08_22 08_10_45_PR3_Prawdy_sprawdzone.mp3 Klimatyzacja w samochodzie. Co powinniśmy o niej wiedzieć? (Prawdy sprawdzone/Trójka)

shutterstock witamina d3 1200.jpg
Witamina D3. Wystarczy wylegiwać się na słonku czy trzeba łykać tabletki?

Skąd zatem wzięło się podejrzenie, że uruchamianie klimatyzacji zaraz po uruchomieniu samochodu jest niebezpieczne? Być może po części odpowiedzialne są za to… instrukcje obsługi przygotowywane przez producentów. – Pojawia się tam informacja, żeby w nagrzanym aucie najpierw opuścić szyby na dwie minuty, a dopiero potem włączyć klimatyzację –  wyjaśnia rozmówca Gabrieli Darmetko. Sugestia producentów nie ma jednak nic wspólnego ze zdrowiem człowieka. 


***

Tytuł audycji: Prawdy sprawdzone
Autorka: Gabriela Darmetko
Gość: Jacek Błoniarz-Łukacz (fizyk z Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 8.10

gs

Czytaj także

Ogórki i woda – niebezpieczny związek?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:35
Świeże ogórki i woda to podobno bardzo złe połączenie. Pewnie każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie mama odradzała nam wodę z ogórkami, bo będzie boleć brzuch. Czy to prawda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stanie, jeśli do ucha wejdzie nam skorek?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 08:35
Skorek, zwany również szczypawką, to jeden z tych owadów, za którymi ciągnie się zła sława. Czy słusznie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gorące pieczywo może być szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 08:35
Świeży, pachnący, ciepły chleb. Czy może być coś lepszego? Istnieje przekonanie, że ciepłe pieczywo może być dla nas bardzo niezdrowe. Czy słusznie?
rozwiń zwiń