X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ogórki i woda – niebezpieczny związek?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:35
Świeże ogórki i woda to podobno bardzo złe połączenie. Pewnie każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie mama odradzała nam wodę z ogórkami, bo będzie boleć brzuch. Czy to prawda?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Posłuchaj
02:03 2020_08_01-08-17-08_Prawdy_sprawdzone.mp3 Jak połączenie wody i ogórków działa na nasze jelita? (Prawdy sprawdzone/Trójka)

 

– Jeżeli najemy się owoców czy warzyw, które popijemy szklanką wody, możemy spodziewać się szybszej wizyty w toalecie. Może to być związane z tym, że po posiłku bogatym w błonnik i wypiciu wody, przyśpiesza motoryka przewodu pokarmowego. Możemy mieć dyskomfort w postaci biegunki, ale raczej będzie to kwestia jednorazowa – wyjaśnia lekarz Łukasz Durajski.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/diy13 Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/diy13

Jak podkreśla specjalista, ten problem nie dotyczy wyłącznie ogórków, ale też i innych produktów żywnościowych. – Im więcej wody się napijemy, tym bardziej będzie rozrzedzony kwas solny w naszym żołądku. Przez jedzenie, które samo w sobie będzie przyśpieszało naszą perystaltykę i wodę, która ma działanie przeczyszczające, możemy borykać się z biegunkami – przestrzega.

Jelito nasz drugi mózg?/Instytut Mikroekologii

***

Tytuł audycji: Prawdy sprawdzone
Autorka: Gabriela Darmetko
Gość: dr Łukasz Durajski (lekarz)
Data emisji: 1.08.2020
Godzina emisji: 8.29

kr

Czytaj także

Czy gotowanie wody powoduje jej… toksyczność?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 08:38
Czy gotowanie wody w czajniku może być powodem kontrowersji? Oczywiście. W internecie można znaleźć informacje, że zagotowanie tej samej wody dwa, albo trzy razy, powoduje wydzielanie się toksycznych substancji. Czy tak rzeczywiście jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tabletki można przecinać lub rozkruszać?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 08:35
Wiele osób ma problem z połykaniem tabletek. Niektóre wydają się zbyt duże, a strach przed zadławieniem bardzo utrudnia zażywanie leków. Czy rozdrabnianie tabletek powoduje, że tracą one swoje właściwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guma do żucia. Czy jej połknięcie powinno martwić?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 08:35
Potrafi być kłopotliwa i trzeba z nią uważać. Żucie gumy w szkole, na spotkaniach czy w sytuacjach oficjalnych nie jest eleganckie. Czy jej połknięcie może być dla nas groźne?
rozwiń zwiń