X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jerzy Pilch, anioły i demony – część II

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 02:00
Spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" w noc po pożegnaniu Jerzego Pilcha w Kielcach. Nie minął tydzień od momentu, w którym przyszła wiadomość, że pisarz nie żyje.
Audio
  • Drugie spotkanie z Jerzym Pilchem i jego twórczością (Trójka Pod Księżycem)
Promocja książki Jerzego Pilcha Miasto utrapienia
Promocja książki Jerzego Pilcha "Miasto utrapienia"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Niecały tydzień, to za mało, żeby spróbować choćby ogarnąć całość Jego twórczości. W niedzielnej audycji specjalnej, z obowiązku podjęliśmy pierwszą próbę. Zadanie zostało wykonane w wariancie minimum, tylko tyle, by zasygnalizować, że był dla nas ważny, dla tych, których rozśmieszał do łez, porażał bezwzględnością swoich komentarzy, diagnoz i prognoz. Zarażał swoim entuzjazmem do piłki nożnej, rozkochał wielu w Wiśle. Wprawiał w kompleksy swoim oczytaniem i czytaniem "ze zrozumieniem".

Minęły więc kolejne dni i wciąż nie jesteśmy przygotowani, żeby pożegnać się z Nim, tak, jak na to zasługuje, a z krótkich notek prasowych już wiemy, że nie życzył sobie celebry, co więcej sprawił swoisty zawód tym, których na stronę Wisły przeciągnął. Nie – w "luterskiej ziemi" Wisły zostały złożone Jego prochy, jakkolwiek by to zabrzmiało.

Streszczeń Jego biografii zawodowej możemy sporo przeczytać. Nie będziemy ich tutaj powtarzać.

Do świata Jego książek włączyliśmy się późno, na kilka lat przed Jego chorobą. Późno, ale intensywnie. Z intensywnością "neofitów" próbowaliśmy za Nim nadążyć. Od "Miasta utrapienia" po "Portret młodej Wenecjanki". Od 2004 roku więc do 2017. Dlaczego ostatnich trzech lat nie spędziliśmy z Jego książkami? Dlaczego już więcej nie pojawialiśmy się u Niego przy Hożej? Ma to głębsze uzasadnienie, czy trudny to do wybaczenia grzech zaniedbania/zaniechania?

Żal i swoiste poczucie winy.

Szkoda, nie taki miał być koniec, nie taki.

A, jednak jeszcze próbujemy, nieudolnie, bez większego wsparcia, pożegnać się z Nim.

Ponieważ to jest radio, a nie kozetka u psychoanalityka, zaprosiliśmy gościa, niestety tylko telefonicznego. Zgodził się nim być krytyk teatralny, Tomasz Domagała.

I, ile z naszych archiwów uda się wydobyć???

Do usłyszenia, mimo wszystko.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.06.2020
Godzina emisji: 0.06


Czytaj także

W kwarantannie dzieci się nie nudzą!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 02:00
Od kilku tygodni w TPK przywołujemy "poetów piosenki". Tym razem przypominamy Jeremiego Przyborę. My – ponieważ naszym gościem jest, niegdysiejsza nasza Trójkowa koleżanka – Monika Makowska-Wasowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymna noc

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 02:00
Maj 2020, zarazem tegoroczną majówkę zaczęliśmy z rozmachem. Prosimy nie zasypiać jeszcze, tym bardziej nie wychodzić z domu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomiędzy wirtualnym a realnym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 02:00
Po serii nocnych spotkań z poetami piosenki: Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Jonaszem Koftą, Jeremim Przyborą oraz Wiesławem Dymnym, w tym wydaniu TPK proponujemy wyprawę do… Sopotu, na razie bez konieczności opuszczania domu.
rozwiń zwiń