X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rezydencja i maraton non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 02:00
Teatr non-fiction powstaje na pograniczu dziennikarsko-teatralnym. Punktem wyjścia scenariusza spektaklu w teatrze, zwanym też dokumentalnym, są: reportaż, dokument i inne formy dziennikarskie.
Audio
  • Zakończenie lata teatralnego 2018 (Trójka pod Księżycem)
Spektakl Nord-Ost teatru BOTO
Spektakl "Nord-Ost" teatru BOTOFoto: Jurek Bartkowski/mat. prasowe

Sopot Non-Fiction Sopot Non-Fiction

To szczególna gałąź teatru, którą od ośmiu lat przybliżają nam Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction. Podczas jego trwania mamy szansę śledzić proces powstawania spektakli, gdyż przez kilka dni twórcy - dramatopisarze/dramaturdzy, reżyserzy oraz aktorzy - pracują nad spektaklami.

Teatr Trans-Atlantyk "California" Teatr Trans-Atlantyk "California", reż. Paul Bargetto (fot. mat. prasowe)

Ich próby czytane prezentowane są podczas maratonu zamykającego festiwal. Są to zazwyczaj zawiązki spektakli, które później najczęściej powstają w różnych teatrach. Od kilku lat w czasie festiwalu mamy szansę także oglądać gotowe przedstawienia. Tak będzie i w tym roku na VII Festiwalu Non-Fiction między 26 sierpnia i 1 września. My obserwujemy i wspieramy festiwal niemal od początku, zapraszając do TPK.

"Dziewczyny opisują świat", reż. Aleksandra Jakubczak "Dziewczyny opisują świat", reż. Aleksandra Jakubczak (fot. mat. prasowe)

W audycji koncentrujemy się na prezentacji grup, które podczas trwania rezydencji pracują nad "przywiezionymi" do Sopotu tematami. Opis tego festiwalu jest skomplikowany, bo też jest to jedyny tego rodzaju festiwal u nas, dający szansę poznać "work in progress". Festiwal zamyka zarazem symbolicznie lato, które w kurorcie ma także swoją odsłonę teatralną. Wydawałoby się, że temat, jak na czas wakacji w tym miejscu, zbyt trudny, a jednak… Od lat na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, ostatnio również w BOTO, pod koniec sierpnia gromadzą się  "tłumy" chętnych uczestniczyć w festiwalu.

00 Teatr Nowy Kraków "Nieważkość", reż. Wojciech Faruga (fot. Natalia Kabanow) 00 Teatr Nowy Kraków "Nieważkość", reż. Wojciech Faruga (fot. Natalia Kabanow)

W tym roku, obok wspomnianych prac warsztatowych, zostaną pokazane 4 powstałe od ubiegłego roku spektakle i o nich również mówimy. Naszymi gośćmi są współ-kuratorzy programu Sopot Non-Fiction: w studiu Trójki – Roman Pawłowski oraz w studiu Radia Gdańsk – Adam Nalepa. Towarzyszy nam również Julia Lewandowska, współpracująca z nimi od początku.

Polski Teatr Tańca „No more tears”, reż. Iwo Vedral (fot. Andrzej Grabowski) Polski Teatr Tańca "No more tears", reż. Iwo Vedral (fot. Andrzej Grabowski)

Non-Fiction – to niewielki festiwal, swoiste wyzwanie w mieście, w którym słowo "festiwal" nie jest "niewinne". Przypadek sprawił, że spotykamy się w noc po… "Sopot 68 Re-Make", czyli koncercie, który odbył się w Operze Leśnej w 50 lat po historycznym VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Historycznym, gdyż w momencie jego rozpoczęcia wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji. Michał Walczak wyreżyserowal koncert-widowisko "dekonstruujące" tamten festiwal. Od 1968 roku powstało w Sopocie mnóstwo festiwali o różnym charakterze, z których najmniejszy może (niewielki jego fundusz) jest Sopot Non-Fiction.

Lato rozpoczynaliśmy XVIII Festiwalem Dwa Teatry. Kończymy symbolicznie Sopot Non-Fiction. To już tradycja.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Natalia Grzeszczyk

Data emisji: 24.08.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

"Wielki Fryderyk" – po raz pierwszy po 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 02:00
Czy to możliwe, by po 1989 roku nikt, aż do tej pory, nie zdecydował się na wystawienie "Wielkiego Fryderyka"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

22. Festiwal Szekspirowski

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 02:02
"Trójka pod Księżycem" ma wyjątkowe szczęście tego lata i mają je festiwale, które ta audycja otwiera.
rozwiń zwiń