Cezary Harasimowicz – spotkanie po latach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cezary Harasimowicz – spotkanie po latach
Premiera spektaklu "Hotel Westminster" w Teatrze Komedia. Nz. scenarzysta Cezary Harasimowicz. Foto: Marcin Kmieciński/PAP

Minęło 21 lat od momentu, kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy, a stało się to za sprawą filmu "Bandyta" w reżyserii Macieja Dejczera.

Posłuchaj

Cezary Harasimowicz o książce poświęconej swojej rodzinie (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Za scenariusz do "Bandyty" Cezary Harasimowicz otrzymał wcześniej Nagrodę Hartley Merrill. Sam film także był nagradzany i przyniósł Cezaremu sławę. Jest on wszak nie tylko scenarzystą, także autorem powieści i sztuk oraz aktorem, choć od lat nie grającym w filmach, ani na teatralnych scenach.


Okładka książki "Saga czyli filiżanka, której nie ma" Cezarego Harasimowicza Okładka książki "Saga, czyli filiżanka, której nie ma" Cezarego Harasimowicza

W ubiegłym roku, a dokładniej w listopadzie, ukazała się napisana przez niego historia jego rodziny, pt. "Saga, czyli filiżanka, której nie ma". Książkę tę dedykował swojej mamie, aktorce – Krystynie Królikiewicz. "Saga" charakteryzuje się tym, że opowiadając historię rodziny autora, staje się zarazem zapisem naszej XX-wiecznej historii. Cezary Harasimowicz cytuje zapiski rodzinne, różnego rodzaju archiwa, ilustruje swoją opowieść fotografiami, które udało się rodzinie ocalić podczas II wojny światowej. Cofa się naturalnie do końca XIX wieku, dzięki czemu poznajemy nie tylko jego dziadków, ale też pradziadków. Umiejętność pisania scenariuszy i tu przydała się Cezaremu Harasimowiczowi, wyobraża on sobie bowiem liczne scenki, układając żywe dialogi pomiędzy bohaterami opowieści, które mogłyby stać się fragmentami scenariusza fascynującego filmu o Polsce wielonarodowej. Filmu, w którym jedną z głównych ról odgrywałaby społeczność żydowska (rodzina babki).

– Jednym z celów napisania tej książki, było namówienie ludzi do poszukania własnej genealogii. Do zatrzymania się przy starszych ludziach, aby zaczęli z nimi rozmawiać i ich po prostu kochali. Ważne jest, aby wydobywać z ich pamięci strzępki życiorysów. My składamy się z ich przeszłości – tłumaczy Cezary Harasimowicz. 

Historia, zapisana w "Sadze" jest bardzo atrakcyjna – do momentu dojścia Hitlera do władzy. Dziadek, major Adam Królikiewicz, był kawalerzystą i medalistą olimpijskim. Poznajemy też rodzinę ze strony babki – pradziadek Stanisław Lilienstern był inspektorem cukrowni. To, co wydarzyło się w latach poprzedzających II wojnę światową i później, znamy m.in. z naszych rodzinnych opowieści, co sprawia, że odnajdujemy tam szlaki wędrówek naszych dziadków, rodziców. Jest i Warszawa, której śladów możemy szukać np. w pobliżu ul. Myśliwieckiej oraz Lwów, który znamy z książek i historii innych autorów, a także muzyka, której raczej w Trójce nie słuchamy, choć…

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz)
Data emisji: 9.02.2018
Godzina emisji: 0.05

Polecane