Polskie ślady na ziemi włoskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie ślady na ziemi włoskiej
Klasztor Matki Bożej Łaskawej na MentorelliFoto: Shutterstock.com/Paoloesse

Z Włochami wiele nas łączy: poza wzmianką w polskim hymnie – Włosi z kolei nas uwzględnili w swoim hymnie narodowym – jest mnóstwo wspólnych szlaków, przeżyć, historycznych momentów. Na przestrzeni wieków pokolenia polskiej młodzieży wyjeżdżały pobierać nauki na Półwyspie Apenińskim. Z kolei włoscy artyści i architekci peregrynowali nad Wisłę, by upiększać pałace, dwory, posiadłości i miasta.


Rovere_de_sica.jpg
Vittorio De Sica – mistrz kina realizmu

Wśród tych rozlicznych mniej lub bardziej konkretnych "styków" warto wspomnieć o sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli. Położone zaledwie 65 km od Rzymu, na stoku góry Guadagnolo (1218 pm), w Górach Prenestyńskich, jest jednym z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Europie. Istniejące tam od wczesnego średniowiecza kościół i klasztor zostały w 1857 roku powierzone opiece Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego, zwanego zmartwychwstańcami. 


Posłuchaj

52:25
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To miejsce, położone stosunkowo niedaleko Rzymu, stanowi dla gwarnego, hałaśliwego Wiecznego Miasta niezwykły kontrast: cisza, spokój, malownicze oddalenie od świata. Dojazd nie zawsze jest łatwy i może dlatego to miejsce jest ciągle jeszcze mało znane. Chociaż ostatnimi laty to już zaczęło się zmieniać – mówi Agnieszka Bender, historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej i była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Kościół nazywany jest "kościołem polskim" m.in. dlatego, że opiekujące się tym miejscem Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego, czyli zmartwychwstańcy, zostało założone przez powstańców listopadowych, którzy znaleźli się najpierw w Paryżu, a potem trafili do Rzymu. Bliskie kontakty z papieżem Piusem IX sprawiły, że to młode zgromadzenie zakonne w 1857 r. dostało pod opiekę opuszczone sanktuarium na stoku góry Guadagnolo.

Zmartwychwstańcy mają także swoją siedzibę, swój dom, w samym Rzymie. Odegrali też ważną rolę w dziejach włoskiej Polonii, będąc m.in. opiekunami polskich emigrantów. Ich protektorką z kolei była, niesłusznie zapomniana, księżna Zofia Branicka Odescalchi. Od połowy XIX w. jej salon był jednym z najważniejszych miejsc rzymskiego życia towarzyskiego i intelektualnego.

Zmartwychwstańcy w Rzymie CR cz.1/YouTube mlodzicr


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca KUL, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie).
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane