Zaplątani w cyfrowej sieci. Wsparcie czy zagrożenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaplątani w cyfrowej sieci. Wsparcie czy zagrożenie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ArtFamily/Shutterstock

Większości z nas pewnie już trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego lub innych mobilnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wielu ten będący w zasięgu ręki wirtualny świat pochłania bez reszty. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Co robić, aby nie popaść w uzależnienie?

nastolatki dzieci smartfony media społecznościowe fomo 1200.jpg
Walka z uzależnieniem od telefonów komórkowych

Problem szczególnie dotyczy młodzieży: co dziesiąty badany uczeń deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie przez cały czas. Prawie połowa uczniów, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Aż 24,7 proc. uczniów czuje się od niego uzależnionych. Pogłębiona analiza statystyczna potwierdza te dane: ok. 20 proc. wszystkich badanych osiąga ekstremalnie wysokie wyniki na skali fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonu komórkowego. 


Posłuchaj

52:50
Cyfrowy świat. Jak zadbać, aby był dla nas wsparciem, a nie zagrożeniem? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Taki między innymi obraz polskich nastolatków wyłania się z badania "Młodzi Cyfrowi", które przeprowadziła Fundacja "Dbam o mój zasięg". W ciągu dwóch lat dotarto do blisko 50 tys. młodych ludzi z całej Polski w wieku 12-20 lat. Badane były wzory korzystania z nowych technologii, dobrostan psychiczny, to jak nowe technologie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz powiązanie korzystania z nowych technologii z oceną relacji z osobami najbliższymi.

– Z tego badania wynika, że ok. 1/4 młodzieży ma ewidentne problemy z nadużywaniem nowych technologii. To są osoby, które już dawno przekroczyły granicę odpowiedniego poziomu higieny cyfrowej, które wykazują symptomy uzależnień od tych technologii – wylicza dr Maciej Dębski, socjolog i prezes Fundacji "Dbam o mój z@sięg".

– Dotyczy to przede wszystkim telefonów komórkowych, a zwłaszcza – portali społecznościowych. Bo przecież nie o telefon sam w sobie chodzi, ale o to, do czego umożliwia dostęp. W tym kontekście 1/3 uczniów uważa się za uzależnionych od portali społecznościowych – tłumaczy dr Dębski. – Ciekawe, a zarazem niespodziewane jest, że ok. 20 procent młodych ludzi przyznaje, iż to, co publikują na portalach, jest całkowicie nieprawdziwe – dodaje.

– Rzadko kiedy do mojego gabinetu trafiają osoby świadome, że źródłem ich problemów życiowych jest internet. Bardzo często w wywiadzie treści dotyczące świata cyfrowego w ogóle się nie pojawiają. A motywacją do wizyty są np. kłopoty w relacjach społecznych – wyjaśnia psycholog Joanna Flis, psychoterapeutka uzależnień.

– Kiedy normalnie korzystamy z sieci, cel tego korzystania wyznaczamy sobie w świecie analogowym. Np. chcę czegoś dowiedzieć się o Chopinie, sięgam do sieci, by tam znaleźć informacje – tłumaczy Joanna Flis. – U osób uzależnionych jest inaczej: nie wyznaczają sobie celu w świecie analogowym, lecz z nudy sięgają do świata cyfrowego. To on ma im wskazać cel, wskazać rozrywkę.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: dr Maciej Dębski (socjolog, prezes Fundacji "Dbam o mój z@sięg"), Joanna Flis (psycholog, psychoterapeutka uzależnień, ekspertka Fundacji "Dbam o mój z@sięg").
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane