X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cukrzyca – współczesny koń trojański

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 23:00
Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, organizatora i promotora obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, są alarmujące. Do roku 2030 liczba osób z cukrzycą może wzrosnąć do 578 milionów, a obliczenia te dotyczą tylko dorosłych pacjentów. Obecnie połowa z 463 milionów chorych pozostaje niezdiagnozowana, co oznacza, że 232 miliony osób na świecie nie mają świadomości, że chorują na cukrzycę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Posłuchaj
52:42 2020_11_26 22_05_56_PR3_Klub_Trojki.mp3 Podstępna cukrzyca. Walka z chorobą w czasie pandemii (Klub Trójki)

 

Dlaczego jedni wskutek cukrzycy szybko tracą zdrowie, a nawet życie, a inni, pomimo choroby, są w stanie odnosić sukcesy? – Zawsze porównuję cukrzycę do współczesnego konia trojańskiego. Potrafi zabijać skutecznie i to bez wiedzy chorego. Pierwsi pielęgnują go w sobie i nie robią nic, by z nim walczyć, a pozostali nauczyli się z nim żyć, a nawet wygrywać – odpowiedziała doktor nauk o zdrowiu i prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow. 

W Polsce obecnie mamy 3 miliony chorych na cukrzycę, z czego milion choruje nieświadomie. Za dekadę liczba chorujących w naszym kraju może zwiększyć się nawet do 5 milionów. Ilość diabetyków niezdających sobie sprawy z choroby zadziwia, zwłaszcza że cukrzyca atakuje organizm swojej "ofiary" na wielu poziomach – powoduje m.in. problemy z nerkami, ze wzrokiem oraz z sercem.

– Szczególnie u osób z cukrzycą typu 2 (cechującą się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym niedoborem insuliny – przyp. red), cukier nie boli, a dyskretne objawy często bywają przegapiane. Pacjent funkcjonuje z poczuciem dobrostanu fizycznego i psychicznego bez świadomości, że choroba drąży jego organizm – wyjaśniła w "Klubie Trójki" prof. dr hab. medycyny Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Edukacja to nasz konik - Beata Stepanow mówi o edukacji diabetologicznej (na żywo)/mojacukrzyca.tv

Gościem audycji był także ktoś, kto poznał cukrzycę od drugiej strony, czyli z perspektywy pacjenta. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedział piosenkarz, kompozytor i autor tekstów Mietek Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Elżbieta Korczyńska
Goście: prof. dr hab. medycyny Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), Beata Stepanow (doktor nauk o zdrowiu, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej), Mietek Szcześniak (piosenkarz, kompozytor i autor tekstów zmagający się z cukrzycą)
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 22.06

Elżbieta Korczyńska/kr

Czytaj także

Diabetofon – codziennie dla diabetyków i ich bliskich

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:54
Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów chorych na cukrzycę. Jeżeli więc potrzebują oni porady w związku ze swoim stanem zdrowia, mogą skorzystać z Diabetofonu. O infolinii stworzonej z myślą o diabetykach i ich rodzinach opowiedziała prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedostatecznie leczona może doprowadzić do groźnych powikłań". Alicja Szewczyk o cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:00
- Cukrzyca to schorzenie, które wymaga od pacjenta nie tylko regularnych konsultacji z zespołem terapeutycznym, lecz także prowadzenia systematycznej samokontroli. Pacjenci powinni nauczyć się kontrolować na co dzień poziom glikemii. Wymaga ona starannej kontroli i dokładnego monitorowania, gdyż niedostatecznie "zaopiekowana", może szybko doprowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet do utraty życia - powiedziała Alicja Szewczyk (Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze ostrzegają: cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:29
Chorzy na cukrzycę są w grupie osób zagrożonych cięższym przebiegiem i większym ryzykiem śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem - przypominają eksperci w obchodzonym dziś światowym dniu tej choroby. 
rozwiń zwiń