Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów
Prezydent Izraela Reuven Rivlin i prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL

– Można dywagować, że gdyby na Światowym Forum Holokaustu obecny był prezydent Andrzej Duda, to w przemówieniu Putina mógłby pojawić się wątek Polski. Grudniowe zagranie Moskwy i cała seria wypowiedzi atakujących Polskę były obliczone na różne scenariusze, w zależności od tego, jak zareaguję polskie władze – ocenił publicysta Filip Memches wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie.

Posłuchaj

Publicyści o przemówieniach Putina na Światowym Forum Holokaustu (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W dniu 23 stycznia oczy wielu korespondentów i komentatorów sceny politycznej zwrócone były ku Jerozolimie, gdzie odbyło się Światowe Forum Holokaustu będące uczczeniem 75. rocznicy zajęcia przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez i wyzwolenia jego więźniów. Z tej okazji do stolicy Izraela zjechały delegacje z całego świata, a najwięcej uwagi, oprócz premiera kraju Binjamina Netanjahu i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a przyciągnął Władimir Putin.  

Wraz z analitykiem polityki wschodniej Marią Przełomiec oraz publicystami – Filipem Memczesem i Tomaszem Wróblewskim, analizowaliśmy relacje strategiczne na linii USA-Izrael-Rosja, koncepcje historii używane przez propagandę Kremla do ataków na Polskę, ale i inne kraje – np. republiki bałtyckie oraz kwestię wyboru środków odpowiedzi na agresję na polu historii, którą okazuje dyplomacja rosyjska.

– Wizja wydarzeń drugiej wojny światowej, która wyłoniła się z przemówienia Władimira Putina, jest taka, że Związek Sowiecki i Armia Czerwona uratowały Żydów od Holokaustu. Przemówienia były dwa – pierwsza odbyła się odsłonięciu pomnika ofiar bohaterów blokady Leningradu, kiedy to Putin porównał blokadę Leningradu i Holokaust, uznając, że były to dwa najpotworniejsze wydarzenia drugiej wojny światowej. Również wezwał Żydów do tego, by bronili prawdziwej historii drugiej wojny światowej. To było, z naszego punktu widzenia, bardziej interesujące, bo to drugie, najważniejsze przemówienie w Yad Vashem było słabe. Putin czytał z kartki, ewidentnie się śpieszył i sprawiał wrażenie, że przywiązuje do niego mniejszą wagę – komentowała Maria Przełomiec.

– Władimir Putin zachowuje się tak, jak zachowuje się każdy dyktator. Poza określaniem celów swojego rządu określa także swoją historiozofię. Mówi, jak historia wyglądała, ponieważ ona będzie potem punktem wyjścia do interpretacji przyszłości relacji z innymi państwami. Nie ma znaczenia, kto jak zareaguje – chodzi o to, że on to nazwał, opisał jako rusofobizm, cierpienie narodu rosyjskiego i teraz kraje muszą się do tego odnieść – dodał Tomasz Wróblewski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Maria Przełomiec (analityk polityki wschodniej, autorka programu "Studio Wschód" w TVP Info), Filip Memches (publicysta zajmujący się Rosją, portal Tygodnik.tvp.pl), Tomasz Wróblewski (publicysta)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 21.09

Polecane