X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"I w rozsądku można przesadzić". Wokół zbioru esejów prof. Roberta Piłata

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 22:00
– W tej książce poniekąd działam przeciw własnej profesji – wyznał filozof prof. Robert Piłat w związku ze swoim zbiorem esejów pt. "O rozsądku i jego szaleństwach", stworzonym z inspiracji m.in. rozmowami z Dariuszem Bugalskim na antenie Trójki.
Audio
  • Prof. Robert Piłat "O rozsądku i jego szaleństwach" (Klub Trójki)
Robert Piłat O rozsądku i jego szaleństwach
Robert Piłat "O rozsądku i jego szaleństwach"Foto: Mat. prasowe

W czasach, gdy mniemanie o ludzkiej naturze przenika gorycz, a namysł nad rolą wartości i ideałów wybrzmiewa śmiesznie, pora pokazać, że sztuka filozoficznej refleksji to nie bujanie w obłokach, ale sposób na uczynienie życia bogatszym. Ta książka to antidotum na cyniczną codzienność podporządkowaną wymogom "zdrowego rozsądku". W każdym z 31 lekkich, choć pełnych erudycji esejów autor zastanawia się nad znaczeniem wartości – tych górnolotnych i tych przyziemnych – dla bycia współczesnym człowiekiem. Nie ogranicza się przy tym do samej filozofii, lecz swobodnie sięga do dzieł kultury, literatury i sztuki, by pokazać, że refleksyjność to nieodzowna cecha każdego człowieka o szerokich horyzontach, a między wzniosłymi ideałami a codziennym życiem toczy się gra, którą możemy wygrać.

– Tytuł "O rozsądku i jego szaleństwach" pochodzi od Michela de Montaigne'a. To on w jednym z esejów drugiej księgi "Prób" napisał, że nawet rozsądek wymaga pewnego hamulca, że i w rozsądku można przesadzić, choć na ogół de Montaigne kojarzy się nam z tym, że utrzymuje równowagę pomiędzy skrajnościami. Gdy za bardzo dbamy o tę równowagę, nie jesteśmy w stanie zrealizować pewnych celów i dóbr bardzo godnych dążenia, bo jesteśmy zbyt rozsądni. W tej książce bez żalu rozstałem się z filozoficznym żargonem, chociaż sięgam do niego i cytuję tam też filozofów. Kładę nacisk na słowo "też", żeby oni przemawiali wśród innych, swoim specyficznym głosem, który cenię i lubię – mówił prof. Robert Piłat, którego mogliśmy słuchać także w duecie z Michałem Nowakiem w audycji "Rachunek myśli" na antenie radiowej Dwójki.

Posłuchaj audycji Rachunek myśli w Dwójce --->

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Robert Piłat (filozof, autor zbioru esejów "O rozsądku i jego szaleństwach. Dzienniki filozoficzne")
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Literatura w czarnym lustrze kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" gościmy literaturoznawcę profesora Ryszarda Koziołka. Znamy go z kilku książek: "Ciała Sienkiewicza" i "Dobrze się myśli literaturą", o których już w "Klubie Trójki" rozmawialiśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat nie składa się z atomów, lecz z opowieści. "Czerwona księga" C. Junga

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:00
"Czerwona księga", dzieło jednego z najważniejszych wizjonerów XX wieku, Carla Gustava Junga, przez wiele dekad pozostawała w ukryciu. Jej polski przekład właśnie otrzymujemy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka historia "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" przyglądamy się jednemu z najciekawszych czasopism przedwojennej Polski, czyli "Małemu Przeglądowi". Co zadecydowało o jego wyjątkowości?
rozwiń zwiń