X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piękno polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 22:00
Nie sposób opowiedzieć o kilkusetletnich dziejach polskiej literatury w ciągu pięćdziesięciu minut. Poza tym spotykamy się przecież w Dniu Niepodległości! Zastosujmy zatem retoryczny chwyt pars pro toto.
Audio
  • Jak polska literatura kształtowała się na przestrzeni wieków (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ekaterina Pokrovsky

"Historia literatury polskiej" Anna Nasiłowska "Historia literatury polskiej" Anna Nasiłowska

Wybraliśmy kilka cytatów o Polsce – jednym z największych tematów naszej literatury. Jak brzmią 11 listopada? Co dziś dla nas znaczą?

Mieliśmy szczęście. Nasza tożsamość literacka ukształtowała się, typowo dla Europy, w XVI wieku. Potem już właściwie ta tożsamość kulturalna pozostała. Gdy zastanawiamy się, kiedy zaczęli pisać Ukraińcy, okaże się, że na początku XIX wieku, Litwini w XVIII wieku. Zrobiłam też glossy do pewnych doświadczeń wspólnych, które były wcześniej i które można uznać za część wspólną. Myślę, że taki gest wyznaczania granic jest niespecjalnie płodny, raczej szukajmy powinowactw, starajmy się pokazać ścieżki, które biegną gdzieś daleko, nie wiadomo jeszcze dokąd – opowiada Anna Nasiłowska, autorka książki "Historia literatury polskiej".

Dzieło Anny Nasiłowskiej jest niezwykłe w samym swoim zamierzeniu. Autorka już we wstępie precyzuje, że ten "jednotomowy zarys literatury polskiej jest adresowany do czytelnika, który o niej niewiele wie", i że "wydaje jej się, iż nieznajomość języka polskiego nie jest przeszkodą uniemożliwiającą korzystania z tej książki". Jest to więc wyzwanie niemające precedensu (jeśli pominąć "The History Of Polish Literature" Czesława Miłosza z 1969 roku, nieco przestarzałą i dość osobistą), bo ma być zrozumiała i interesująca dla czytelnika zagranicznego. Tym samym trudności, przed którymi stają zazwyczaj wszyscy historycy literatury, są tu co najmniej podwójne, a pytanie o metodę przekazywania literatury polskiej poza granicami kraju stanowi siłą rzeczy punkt wyjścia wszystkich poczynań.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Anna Nasiłowska (pisarka, poetka, krytyk literacka, historyk literatury współczesnej, profesor nauk humanistycznych, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Tomasz Bocheński: musimy zachowywać jasność formy w ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" jest profesor Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego i krytyk literacki, autor nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia książki "Tango bez Edka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 02:00
Może powinniśmy od czasu porządnie się wyszorować, oczyścić się pięknymi słowami? Bo tyle jest takich, które brudzą.
rozwiń zwiń