Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin
Wiaczesław Mołotow podpisuje pakt o nieagresji między Niemcami a ZSRR, 1939 rFoto: PAP/Nikolai Akimov

Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

Posłuchaj

Mija 80 lat od paktu Hitler-Stalin (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rosyjscy politycy i historycy powrócili do obrony paktu o nieagresji ZSRS i III Rzeszy z 23 sierpnia 1939 r. Dla Polski i innych narodów od Tallina po Bukareszt sojusz ten był zapowiedzią końca ich niepodległości i rządów nagiej siły.

– To jest powrót do retoryki znanej światu od września 1939 roku. W ten sposób Związek Sowiecki uzasadniał agresję na Polskę. Potem Związek Sowiecki wracał do tezy, że został zmuszony do zaopiekowania się ludnością wschodnich terenów Polski, bo państwo polskie się załamało. To argumenty tego samego rodzaju, jakie zostały użyte w 2014 roku w trakcie agresji na Ukrainę i aneksji Krymu, gdy władze rosyjskie również twierdziły, że rząd ukraiński się załamał, państwo się rozpada i oni nie mają innego wyjścia jak ochronić rosyjskojęzyczną ludność Krymu – tłumaczył dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

– Historiografia sowiecka w całym powojennym 50-leciu powracała do tej tezy. Z końcowego okresu ZSRR nikt z poważniejszych historyków rosyjskich raczej nie odważył się tego dobitnie napisać – dodał prof. Marek Kornat z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy Hitler i Stalin, zawiązując pakt, planowali długie współistnienie? Jaką cenę za wspólną zbrodnię obu dyktatorów zapłaciła Polska?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Marek Kornat (Uniwersytet Jagielloński), dr Sławomir Dębski (dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Dr hab.Bogdan Musiał (historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec)
Data emisji: 22.08.2019
Godzina emisji: 21.09

kr/ml

Polecane