X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ile są warte pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 22:00
Na jesieni odbędzie się w Warszawie kilka numizmatycznych aukcji; pierwsza z nich – na Zamku Królewskim. To ma podkreślić wartość i "szacowność" oferowanych obiektów. Na aukcje trafiają monety, które na ogół nie są już w obiegu, lecz mają wartość historyczną i… piękno.
Audio
  • Wartość pieniądza to nie tylko nominał (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Yannick Morelli

Bywają też monety o większej wartości niż ich nominał: bite na specjalne okazje, limitowane. Czasem mają kształt i wygląd daleki od zwykłych monet. Czy współczesne pieniądze warte są uwagi z racji plastycznej urody?

Projektowanie pieniędzy to także sztuka, wymagająca wysokiej specjalizacji. Niektórych artystów banknoty inspirują. Tworzą aluzje do realnych pieniędzy (Andy Warhol, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Rogalski, Oskar Dawicki).

W naszych czasach pieniądze przestają fizycznie istnieć – coraz więcej transakcji dokonujemy BEZ pieniędzy, choć wciąż znamy (i czasem posługujemy się) ich tradycyjną formą.

Coraz częściej mówi się o bitcoinach (bitmonetach), czyli o wirtualnej kryptowalucie (istnieje od 2009 roku). Czy to przyszłość? Jak pieniądze mają się do wartości wyznawanych przez filozofów? Czy z pieniędzy można zrezygnować? A może ludzie potrzebują konkretnych, wymiernych wartości, żeby społecznie funkcjonować?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof, Uniwersytet Warszawski), Szymon Majewski (znawca historii monet, Skarbnica Narodowej), Adam Zieliński (Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej)
Data emisji: 13.08.2019
Godzina emisji: 21.07

kr/mk

Czytaj także

Jak automat rozpoznaje monety?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:30
Automaty sprzedające napoje i słodycze są obecnie bardzo popularne. Wielu z nas doświadczyło pewnie sytuacji, w której wrzucone monety były przez maszynę odrzucane. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia a fałszowanie pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 10:00
– Pieniądze były podrabiane od zawsze, a przykład szedł z góry – mówi Katarzyna Cygler. Jak fałszowano monety lub banknoty na przestrzeni wieków? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:24
W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.
rozwiń zwiń