Muzeum Getta. Jak ująć ogrom cierpienia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Getta.  Jak ująć ogrom cierpienia?
Płyty pokazujące przebieg murów warszawskiego getta Foto: Shutterstock.com/Jose Blasco Pitarch

– Minął dokładnie rok od powołania muzeum. Jego siedziba będzie w budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów – mówi w Trójce Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta.

Posłuchaj

W Warszawie powstaje Muzeum Getta (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To, że możemy tworzyć muzeum w miejscu, które znajdowało się na terenie getta, było świadkiem wydarzeń, które tragicznie odcisnęły się na historii świata, jest dla nas bardzo ważne – dodaje gość Trójki.

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim to punkt wyjścia do rozmowy na temat powołanego przed rokiem do życia Muzeum Getta, które będzie poświęcone m.in. temu dramatycznemu epizodowi w ponadtysiącletnich dziejach polskich Żydów. 

Jak w formie ekspozycji muzealnej ująć ogrom cierpienia, ludzkich emocji i wreszcie bohaterstwa czynu zbrojnego? Jak podejść do delikatnych kwestii relacji między samymi Żydami w obrębie getta oraz kwestii kontaktów jego mieszkańców z polską częścią okupowanego miasta?

Skąd brać eksponaty do muzeum? Jakie powinno być przesłanie placówki, która nastawiona będzie zarówno na zwiedzających z Polski, jak i z całego świata?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Albert Stankowski (dyrektor powstającego Muzeum Getta)
Data emisji: 18.04.2019
Godzina emisji: 21.08

gs/mk/ml

getto promo 663x364.jpg


Polecane