X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dwie Mary 

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 22:13
Mary Wollstonecraft i Mary Shelley – matka i córka. Pisarka, reporterka i filozofka oraz twórczyni jednego z najbardziej wpływowych bohaterów kultury popularnej – Frankensteina. 
Audio
  • O niezwykłym życiu Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/Shutterstock.com

To było zimne lato 1816 roku, kiedy Mary Shelley (wówczas jeszcze Godwin) zaczęła pracować – natchniona wieczornymi historiami o strachach opowiadanymi w towarzystwie między innymi lorda Byrona i Percy Shelleya – nad swoją powieścią o monstrum Frankensteina. Mary była córką dwojga myślicieli. Matka zmarła tuż po jej narodzinach, ale wciąż była obecna – w książkach, w artykułach, w przedmiotach.

Okładka książki Charlotte Gordon pt. "Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley". Okładka książki Charlotte Gordon pt. "Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley".

Dla obu Mary potomni nie byli zbyt łaskawi, a ich dorobek odkrył na nowo wiek XX.

Ich losy i ich czasy opisuje amerykańska badaczka Charlotte Gordon w książce "Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley", książce z Trójkowym Znakiem Jakości.

O dwóch Mary porozmawialiśmy w audycji z tłumaczką – Pauliną Surniak i szefową redakcji Wydawnictwa Poznańskiego Moniką Długą.

– Jedna i druga Mary żyły w sposób tak nietuzinkowy, że nawet dziś byłoby to całkiem niestandardowe i mogłoby spotkać się z dużym zdziwieniem – mówi o bohaterkach książki tłumaczka Paulina Surniak.  

– Obie bohaterki tak odbiegały od standardów swojej epoki i różnych wyznaczników, że słowo określające ich życie jako "niezwykłe", jest jak najbardziej na miejscu – zaznacza Monika Długa, szefowa redakcji Wydawnictwa Poznańskiego.

Jak zatem żyły obie Mary? Dlaczego książkę poświęconą ich historii czyta się jednym tchem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Paulina Surniak (tłumaczka), Monika Długa (szefowa redakcji Wydawnictwa Poznańskiego)
Data emisji: 3.04.2019
Godzina emisji: 21.10

kw

Czytaj także

Jaka jest kondycja polskiego kina historycznego?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 22:13
Od dwóch tygodni w kinach można oglądać film "Kurier" Władysława Pasikowskiego. Recenzje są różne, od entuzjastycznych po krytyczne, co wydaje się być dobrym świadectwem emocji, które obraz ten wywołuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy generacja internetu jest gotowa na prawdziwe życie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:22
Książka prof. Jean M. Twenge opowiada o generacji urodzonej po 1995 roku, czyli tytułowej "iGen"(generacji Internetu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dorobek intelektualny i duchowy Jana Pawła II przetrwał próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 22:00
Co z jego nauczania może być dla nas aktualne i inspirujące także dziś? Za życia często słychać było narzekania, że Polacy oklaskują papieża, ale go nie słuchają.
rozwiń zwiń