X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jaka jest kondycja polskiego kina historycznego?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 22:13
Od dwóch tygodni w kinach można oglądać film "Kurier" Władysława Pasikowskiego. Recenzje są różne, od entuzjastycznych po krytyczne, co wydaje się być dobrym świadectwem emocji, które obraz ten wywołuje.
Audio
  • Czy "Kurier" pokazuje w jakim miejscu znajduje się polskie kino historyczne? (Klub Trójki)
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu Kurier
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu "Kurier"Foto: Bartosz Morozowski/materiały pras.

Plakat promujący film "Kurier" Plakat promujący film "Kurier"

"Kurier" to historia misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Legendarny "kurier z Warszawy" przyjmuje misję przedostania się z okupowanej Polski do Londynu. Po przybyciu przekazuje również wiadomości dotyczące Armii Krajowej.

– Od wielu lat rozmawiamy z młodzieżą o tym, czym jest polska historia, historia II wojny światowej i mam takie wrażenie, że jest deficyt bohaterów w tej opowieści. Młodzież rozumie historię na poziomie podręcznika, ale warto też pokazywać postacie wyjątkowe. Stworzyliśmy w Muzeum listę wyjątkowych osób, które warto przywrócić kulturze masowej. Jan Rodowicz-Anoda jest patronem nagrody, którą powołaliśmy. Kazimierz Leski jest bohaterem komiksu, który wydajemy. Teraz przyszedł czas pokazania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mam nadzieję, że kolejne postacie czekają w kolejce, by pokazać je światu – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

– Generalnie, jest tak, że filmy fabularne, które trafiają do telewizji, mają wcześniej swój żywot kinowy. Trafiliśmy na znakomity tekst, na zespół osób, które gwarantują znakomitą jakość, którą widać na ekranie. Dlatego nie wahaliśmy się długo, by zostać koproducentem tego obrazu. Rolą telewizji publicznej jest także udział w ważnych wydarzeniach polskiej kultury, a realizacja "Kuriera" takim właśnie jest. To jest misja TVP – dodaje Maciej Muzyczyk, dyrektor Agencji Kreacji Filmów i Seriali w TVP.

Jak "Kuriera" oceniają sami powstańcy warszawscy? Czy istnieją obecnie dobre warunki do tworzenia dalszych filmów historycznych w Polsce? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Maciej Muzyczuk (dyrektor Agencja Kreacji, Filmów i Seriali w Telewizji Polskiej), Jan Ołdakowski (polityk, menedżer kultury i muzealnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 28.03.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. promocyjne/ml


Czytaj także

W roli głównej – Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 22:00
"Niepodległość" – kolejny po "Powstaniu Warszawskim" polski film non-fiction, który powstał w oparciu o archiwalne materiały. Jego premiera odbędzie się 12 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Tłokiński o największych wyzwaniach w realizacji filmu "Kurier"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 17:00
– Zmierzenie się z tematyką i tokiem rozumowania głównego bohatera w związku z problematyką, z powstaniem do którego bohater dąży albo które stara się zatrzymać - te wszystkie sprzeczne ze sobą tezy, które są tam sformułowane, trzeba pokazać w spójny sposób – ocenia odtwórca roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego w filmie Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń