Awangarda wśród zabytków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Awangarda wśród zabytków
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/ernie114

Pod koniec XIX wieku Wenecja zbuntowała się przeciwko swej historii. I otworzyła się na najnowocześniejszą nowoczesność – w kulturze.

Posłuchaj

Międzynarodowe Biennale Sztuki – historia i teraźniejszość (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W 1895 roku odbyło się I Międzynarodowe Biennale Sztuki, tym samym stając się pierwszym światowym przeglądem tego, co najgorętsze w sztuce. Czy (i jak) polityka łączy się z tematyką przeglądów? Czym kierują się przyznający nagrody jurorzy? Jak hasło główne ma się do bieżących wydarzeń w polityce?

Polscy artyści od początku brali udział w tej imprezie, choć początkowo nie w narodowych barwach. W tym roku weneckie Międzynarodowe Biennale Sztuki odbędzie się po raz 58. Hasło, które patronuje temu wydarzeniu, brzmi "Obyś żył w ciekawych czasach". Polskę reprezentować będzie praca rzeźbiarza Romana Stańczaka zatytułowana "Lot". Ma to być… przenicowany samolot – dokładniej, rzeźba wykonana z prawdziwego samolotu.

O symbolicznym przesłaniu tego projektu, a także o wielu innych sekretach związanych z weneckimi przeglądami, mówili goście audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Hanna Wróblewska (historyk sztuki, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, sprawującej opiekę nad naszym narodowym pawilonem POLOGNA w weneckich Giardini), Paweł Sosnowski (historyk sztuki, stały obserwator weneckich przeglądów, kurator jednej z naszych narodowych wystaw)
Data emisji: 27.02.2019
Godzina emisji: 21.08

kw

Polecane