Zapomniana historia polskiego kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapomniana historia polskiego kina
Ryszard Jaźwiński, Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski i Artur LiebhartFoto: Łukasz Kowalski

"Książę i dybuk" to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o życiu Michała Waszyńskiego – autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego "Dybuka", a później także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Posłuchaj

Rozmowa po prapremierze filmu "Książę i dybuk" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Autorzy starają się rozwikłać tajemnicę głównego bohatera, który w życiu często zmieniał tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Film zwyciężył w konkursie Venezia Classici podczas ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

– Fascynująca postać, niebywały fantasta. Człowiek, który całe życie uciekał od swojego pochodzenia i miał wiele wcieleń. To był ktoś, kto przez całe życie zacierał ślady po sobie. Odgrzebanie jego życiorysu było bardzo trudne i zmagaliśmy się z tym przez trzy lata – mówi o Michale Waszyńskim, bohaterze filmu "Książę i dybuk", jego współautorka Elwira Niewiera. – Nawet jeśli nie poznajemy jego nazwiska, to postać ta jest znana w polskiej kinematografii. Nakręcił on w latach 30. ponad 40 filmów, jak "Czarna perła" z Eugeniuszem Bodo czy "Antek policmajster" z Adolfem Dymszą. To klasyka polskiego kina. Najbardziej wyróżniał się tutaj "Dybuk", który nie do końca pasuje do typowego dla Waszyńskiego kina komercyjnego. Później, u kresu swojej kariery, był też koproducentem i producentem wykonawczym dużych hollywoodzkich filmów – dodaje Piotr Rosołowski, drugi z twórców obrazu o Michale Waszyńskim.

Film "Książę i dybuk" był wyświetlany na wielu festiwalach na całym świecie. Najważniejszy był jednak ubiegłoroczny pokaz premierowy na Festiwalu Filmowym w Wenecji .– Festiwal w Wenecji jest najlepszym miejscem na premierę światową takiego filmu. Jako jedyny ma on konkurs dla filmów o filmie. O nagrodach w tej kategorii decydują studenci szkół filmowych. Kiedy szykowałem się na pokaz, zauważyłem, że jury jest niesamowicie duże – 18 miejsc. Jest to wspaniałe, że nie kilku ekspertów, a duża grupa młodych ludzi zdecydowała, że ten film zdobył nagrodę – opowiada Artur Liebhart, szef Against Gravity.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski (autorzy filmu "Książę i Dybuk), Artur Liebhart (szef festiwalu Docs Against Gravity), Małgorzata Zacharko (producent filmu "Książę i dybuk")
Data emisji: 9.05.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Polecane