Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach
Graffiti Bansky'egoFoto: chrisdorney/Shutterstock.com

Artyści coraz częściej tworzą projekty, które mają więcej wspólnego z naukami społecznymi lub dziennikarstwem niż z tradycyjnie pojmowaną sztuką. Chodzi o dokumenty, wywiady, agitowanie za lub przeciwko jakiejś sprawie z życia wziętej. Dlaczego tak się dzieje?

Posłuchaj

Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wskazała w audycji "Klub Trójki" historyk sztuki Milada Ślizińska, artyści są bardzo różni, niektórzy uważają, że powinni wypowiadać się o sprawach ważnych. - To, że artyści coraz częściej zabierają głos w sprawach społecznych, politycznych może świadczyć o tym, że takie są czasy, że taka jest atmosfera. Na pewno nie jest to działanie koniunkturalne (...) Ja nie jestem z natury podejrzliwa - powiedziała.

- Artysta chce, żeby jego sztuka była oglądana, żeby ona funkcjonowała w obiegu społecznym. Chce też nawiązywać do jakiś społecznych tematów (...) Część artystów wchodzi w to nie wiedząc, do czego to prowadzi (...) Krytyk powinien szukać, skąd się biorą inspiracje, co dzieła znaczą, jaki mają wpływ, czy są zależne od jakiś nurtów światopoglądowych - stwierdził historyk sztuki Piotr Bernatowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dyskutowaliśmy o konkretnych projektach i artystach, m.in. o twórczości Artura Żmijewskiego i Krzysztofa Wodiczki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Milada Ślizińska (historyk sztuki, kurator, wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), Piotr Bernatowicz (historyk sztuki, kurator, krytyk sztuki)
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 21.07

kk/gs

Polecane