X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Jestem narodowym alibi". Legenda i prawda o Irenie Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 10:00
Irena Sendlerowa była wielką polską bohaterką ratującą Żydów w czasie Zagłady. Jak legenda ma się do prawdy o tej wspaniałej i skomplikowanej postaci? Co jej historia mówi o postawach Polaków wobec Żydów w latach okupacji hitlerowskiej? 
Audio
  • "Jestem narodowym alibi" – legenda i prawda o Irenie Sendlerowej (Klub Trójki)
Irena Sendlerowa
Irena SendlerowaFoto: By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Na rynku ukazała się biografia Ireny Sendlerowej, w której Anna Krystyna Bikont opisuje nie tylko wojenne losy głównej bohaterki, ale także to, jak wyglądał stosunek polskiej ludności do ratowania Żydów.

– Nie ma takiej osoby z tamtego okresu, która nie zetknęłyby się z donosicielami. Szmalcownictwo było niezwykle powszechne i nie był to margines. Bezkarność tych ludzi trwała długo, bo Polskie Państwo Podziemne zajęło się tym tematem dopiero w 1944 roku. Z książki Anny Bikont widać, jak trudno było ukrywać Żydów i pomagać im, jak duży wysiłek był potrzebny, by ukryć choć jedną osobę. Sama Irena Sendlerowa powiedziała, że "łatwiej było ukryć czołg pod dywanem niż jedno dziecko" – mówi prof. Dariusz Libionka.


Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

– Gdyby cały ten, nazwijmy to, "konflikt" odbywał się między szmalcownikami a Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, to udałoby się uratować znacznie więcej ludzi. Problem leżał w "szarej strefie" między nimi. Niemcy nie umieli rozpoznawać Żydów. Polacy robili to niemal bezbłędnie. Większość nie została ujawniona przez szmalcowników, a przez osoby, które gdzieś w kawiarni, na ulicy, krzyknęły w obecności okupantów "Jude!" – zauważa z kolei Anna Krystyna Bikont.

Wielkość czynu Ireny Sendlerowej nie podlega dyskusji. Ona sama i jej przyjaciele z Rady Pomocy Żydom "Żegota" pomogli uratować tysiące ludzkich istnień. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy, w której szerzej mówimy o tej niezwykłej postaci i trudnych czasach, w których przyszło jej żyć.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Anna Krystyna Bikont (autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu"), prof. Dariusz Libionka (historyk, badacz historii Holokaustu)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:00
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i świadectwo Edyty Stein. "Była uczciwa do bólu"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 02:15
- Edyta Stein od najmłodszych lat stawiała na poszukiwania związane z prawdą. Była w tym uczciwa do bólu - mówi o. Wojciech Ciak z zakonu karmelitów.
rozwiń zwiń