X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janusz Korczak, lider zmiany społecznej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 03:47
Mówił o sobie, że jest człowiekiem samotnej drogi. 22 lipca miał urodziny, choć trudno dziś powiedzieć, czy je obchodził. - O prywatności Korczaka wiemy naprawdę niewiele - mówi Marta Ciesielska, szefowa Korczakianum.
Audio
  • Marta Ciesielska opowiada o Januszu Korczaku, jego twórczości i przesłaniu (Klub Trójki)
Przed II wojną światową Janusz Korczak był wielką gwiazdą Polskiego Radia. Oryginalne audycje Korczaka, nazywane gadaninkami radiowymi, stały się z miejsca wielkim wydarzeniem radiowym i zostały zaliczone do klasyki literatury słowa brzmiącego
Przed II wojną światową Janusz Korczak był wielką gwiazdą Polskiego Radia. Oryginalne audycje Korczaka, nazywane "gadaninkami radiowymi", stały się z miejsca wielkim wydarzeniem radiowym i zostały zaliczone do klasyki literatury "słowa brzmiącego"Foto: Pixabay

22 lipca obchodzimy trzy rocznice. 22 VII 1944 to data Manifestu Lipcowego, którego kolejne rocznice obchodziliśmy w PRL jako święto narodowe. 22 lipca 1942 roku rozpoczęła się też likwidacja warszawskiego getta. 22 lipca są również urodziny Janusza Korczaka. Korczak - o ile o nim pamiętamy - jest traktowany z podziwem i szacunkiem z powodu swojej heroicznej śmierci.

Podsumowując swoje życie napisał, że jest "żołnierzem przegranych wojen i nie wie co to wygrać". - Według mnie był wielkim zwycięzcą. Był człowiekiem bardzo twórczym i czynnym, co nie znaczy, że nie borykał się z trudem życia. Dźwigał ciężar własnej egzystencji, pewną traumę rodzinną i był bardzo wrażliwy na cierpienie świata i człowieka - opowiada Marta Ciesielska.

W audycji wyjaśniliśmy, dlaczego pomimo faktu, że Janusz Korczak był nastawiony na życie, stał się figurą śmierci, co sprawia, że jest on dziś liderem zmiany społecznej oraz z jakich powodów jego przesłanie jest dziś tak bardzo aktualne.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Gość: Marta Ciesielska (szefowa Korczakianum)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik z getta - lektura, która nie daje komfortu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 10:33
Są książki bezlitosne i nieprzyjemne, które zalicza się do lektur obowiązkowych. Jedną z nich jest z pewnością "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
rozwiń zwiń