Dzień Flagi i święto Polonii. Jak świętują Polacy w odległych zakątkach świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Flagi i święto Polonii. Jak świętują Polacy w odległych zakątkach świata?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nataliabiruk

2 maja to nie tylko Dzień Polski. To także święto dedykowane Polonii rozsianej po całym świecie. Jak obchodzą je Polacy mieszkający za granicą? Czy święta majowe są celebrowane w Brazylii i w Nowej Zelandii? – Na audycję specjalną #FlagaPL zaprosiła Katarzyna Cygler.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. 

Barwy narodowe 

– Barwy czerwona i biała, to kolory pierwszego herbu Polski. Pisał o nich już sam Jan Długosz. Biel miała symbolizować uczciwość i czystość. Z kolei czerwień oznaczała krew i waleczność. Oficjalnie podano te barwy jako narodowe w pierwszą rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja – mówił Andrzej Anusz z Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 Flaga oraz jej barwy podlegają ochronie prawnej. Trzeba wiedzieć, ze Kodeks karny zawiera przepis, który stanowi, że za znieważenie flagi grozi kara pozbawienia wolności. Decyzję o zmianie flagi może podjąć sejm. Myślę jednak, że to nam nie grozi. Głównie dlatego za nasze barwy mają długoletnią tradycję. Uważam, że wielu z nas nie wyobraża sobie takiej zmiany    wyjaśniał ekspert w specjalnej audycji #FlagaPL.

Posłuchaj

51:44
Święta majowe. Jak obchodzi je Polonia? (#FlagaPL/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

2 maja to jednak nie tylko Dzień Flagi. To również święto  Polonii i Polaków poza granicami kraju. Jak wyglądają obchody tego dnia w odległych zakątkach? 

Nowa Zelandia

– Każdego roku święto ma inne znaczenie i formę. W trym roku postanowiliśmy spotkać się wśród znajomych Polaków. Chcieliśmy rozmawiać o tym, czym są dla nas barwy narodowe oraz jakie wartości wyznajemy jako Polacy. Często spotykamy się z potomkami pierwszych osadników, którzy przybyli do Nowej Zelandii ponad sto pięćdziesiąt lat temu. Chcemy przekazać im, czym jest Polska oraz jakie wartości reprezentują jej mieszkańcy   mówiła Dorota Szymańska-Prokop, członkini Polonii, przewodnicząca Fundacji Polskie Dziedzictwo Narodowe.

– W poprzednich latach skupialiśmy obchody na dzieciach i młodzieży. To dla nas bardzo ważne działania. Podczas jednego z wydarzeń dzieci rysowały godło, uczyły się na temat jego symboliki, a nawet piekły ciasteczka w kształcie białego orła. Później miały okazję przedstawić swoje prace samemu ambasadorowi – mówiła.  Dla części Polaków zamieszkujących Nową Zelandię, uroczystości narodowe to kwestia indywidualna. Wiele rodzin spotka się i świętuje we własnym gronie. Organizacje polonijne starają się jednak trafiać programem do szerszej grupy odbiorców i zainteresować ich swoimi działaniami – podsumowała Dorota Szymańska-Prokop. 

Stolica Polaków w Brazylii – Áurea - Śladami Polonii – odcinek 12 / Śladami Polonii

Brazylia 

– W Brazylii Polacy żyją głównie w wioskach i małych miasteczkach. Jeśli nie należą do towarzystw polonijnych lub kościołów, często nie obchodzą świąt państwowych. Organizacje starają się bowiem przypominać o wartościach, jakie niosą za sobą poszczególne daty. Młodzież z polskich domów, często angażuje się w działalność chórów lub zespołów folklorystycznych. Obchody świąt majowych najczęściej odbywają się jednak w zamkniętych grupach. Mniejsze miejscowości organizują również pochody, w których udział bierze lokalna Polonia – tłumaczył Rajmundo Karwowski, organizator życia polonijnego i popularyzator polskiej kultury i tradycji w Brazylii. 

***

Tytuł audycji: #FlagaPL
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Jacek Pietrasik
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 12.05

Polecane