X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Książkomat, czyli bibliotekarstwo kreatywne

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:30
W dobie pandemii większość bibliotek w Polsce jest zamknięta dla czytelników, co nie znaczy jednak, że nie można z nich w ogóle korzystać. Na stacji PKP w Piasecznie stanął automat z książkami, czyli książkomat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrii Zastrozhnov

shutterstock ksiązki czytanie biblioteka 1200.jpg
Rynek książki w czasach pandemii

Na instalację książkomatów w czasie lockdownu decyduje się coraz więcej bibliotek. O sposobie działania tego urządzenia opowiedział Łukasz Krzysztof Załęski, dyrektor biblioteki publicznej w Piasecznie.

Posłuchaj
02:48 2020_11_19-07-22-34_Pora_naTrojke_ksiazkomaty.mp3 Zamiast biblioteki… książkomat. Bibliotekarstwo w czasach koronawirusa (Pora na Trójkę)

 

 Użytkownicy, którzy logują się na swoje konto w katalogu elektronicznym, mogą zamówić książki z biblioteki. Na odbiór mają 5 dni – wyjaśnił. – W książkomacie są dostępne 43 skrytki, a korzysta z niego codziennie 60-70 osób. Niestety zdarzają się kolejki – dodaje.

Nie wszystkie gminy stać jednak na zakup takiego urządzenia. Nie ma się czemu dziwić – w końcu jego koszt to blisko 100 tys. złotych. Na szczęście zarządzający polskimi bibliotekami są kreatywni.

– Wymyśliliśmy możliwość bezpłatnego wypożyczania książek z wykorzystaniem usług paczkomatowych – poinformowała Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor biblioteki miejskiej w Ustce. – Osoby, które chciałyby wypożyczyć książki, muszą poszukać ich w naszym katalogu internetowym. Mogą również skontaktować się z nami telefonicznie, a następnie wybrać konkretny paczkomat, do którego przeniesiemy książki. SMS-em będzie powiadomimy, kiedy i gdzie odebrać zamówioną przesyłkę – tłumaczy.

Książkomat w Piasecznie! - Biblioteka Publiczna w Piasecznie/Biblioteka Publiczna w Piasecznie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 7.17

pr

Czytaj także

Dom pełen książek, czyli prywatna "biblioteka niepubliczna"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 20:14
Michał Pabian, dramaturg i językoznawca, nie wyobraża sobie życia bez książek. Jego mieszkanie to miejsce magiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Narodowa – skarbnica historii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:20
Co kryją magazyny Biblioteki Narodowej? Jak przechowuje się zbiory? Co jest archiwizowane? Jak odkwasić papier? Co stanowi o wartości kulturalnej i historycznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne spotkania z polskimi mistrzami non-fiction (i nie tylko)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:55
"Spotkajmy się w bibliotece" to cykl organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach projektu czytelnicy mogli już uczestniczyć online w panelach dyskusyjnych z autorkami opowieści reporterskich – Angeliką Kuźniak i Ewą Winnicką. W piątek 16 października czeka ich wirtualne spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców polskiego reportażu Wojciechem Tochmanem. 
rozwiń zwiń