X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

covid maska autobus free shut 1200 .jpg
Jak pandemia zmienia nasze preferencje transportowe?

Język jest żywym organizmem, który podlega ewolucji. I natychmiast reaguje na zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Nic w tym zresztą dziwnego: w końcu musi ją maksymalnie dokładnie, a zarazem zrozumiale opisać. 


Posłuchaj
07:30 2020_11_13 12_18_36_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nowe słowa, nowe frazy pandemiczne (Trójka do trzeciej)

– Od początku zapisuję sobie wyrazy, wyrażenia, zwroty, które pojawiają się w związku z pandemią. Jak wielu językoznawców przeglądamy prasę, słuchamy radia i zastanawiamy się, jak język ostatnich kilku miesięcy reaguje na to, co dzieje się wokół nas – mówi dr Konrad Szamrek z Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku.

Rozmowy o przyszłości: Kamila Kalińczak – jak pandemia zmienia język polski?/YouTube Polski Fundusz Rozwoju


– Mechanizmy rządzące słownictwem, które pojawiło się w związku z pandemią, są bardzo różne. Przede wszystkim jednak pojawiają się twory chwilowe, które nie zakotwiczają się w języku i przemijają. Na początku mieliśmy choćby "koronaria", "koronaparty", które pojawiły się na chwilę jako ciekawostki językowe i zniknęły – tłumaczy.

Sporo też słów zostanie w języku polskim na dłużej lub na stałe. "Maski", "przyłbice", "środki ochrony osobistej", "lockdown", "samoizolacja" są, jak uważa dr Szramek, tego najlepszym przykładem.

Czy język może nam pomóc oswoić pandemię? Rozmowa z Małgorzatą Majewską/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Gość: dr Konrad Szamrek (Wydział Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 12.18

pr

Czytaj także

Czy przestaliśmy bać się pandemii? Dlaczego rośnie liczba koronasceptyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:07
Od soboty cała Polska została objęta tzw. żółtą strefą. Wprowadzono nowe ograniczenia, mówi się nawet, że możliwe jest powtórzenie wiosennego lockdownu. Jednocześnie nie brakuje tych, którzy nie stosują się do nakazów, a nawet nie wierzą w istnienie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działać jak biznesmen (w pracy i w domu)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 02:00
"Co jest dobrego w tym, czego jeszcze nie widzę?" Anny Skoczylas to zbiór doświadczeń z wielu lat, praktycznej wiedzy i sprawdzonych narzędzi, dla ludzi aktywnych zawodowo oraz tych, którzy chcą być zawodowo aktywni: szefów i pracowników, liderów i członków zespołu. Ale czy tylko? O to w audycji "Nie do powiedzenia" autorkę zapytała Agnieszka Furtak-Bilnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wywróciła nasze myślenie o cywilizacji". Prof. Konarski o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 14:40
- Konsekwencją pandemii jest również to, że będzie rosnąć skala innych chorób, głównie psychicznych. Brak kontaktu z najbliższymi oznacza wzrost zachowań depresyjnych i stres, a stres generuje kolejne choroby - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń