X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spinka zwężająca: rewolucja w świecie mody

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:00
Weronika Draus wymyśliła rewolucyjną spinkę zwężającą Arc Pin, która pozwala na szybkie skracanie i zwężanie ubrań bez użycia nożyczek. Polska projektantka ma już też kolejne pomysły.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Catwalk Photos

– To jest w 100 procentach polski produkt, zrobiony z metalu, odlewany pod Poznaniem. Ma wielkość ok. 10 cm i organiczny kształt przypominający trochę agrafkę – opisuje swój wynalazek projektantka.


Posłuchaj
02:19 2020_10_15 13_44_37_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Spinka zwężająca Arc Pin (Trójka do trzeciej)

– Pomysł wziął się z mojego doświadczenia w pracy dla różnych firm odzieżowych w Nowym Jorku, w Londynie, w Barcelonie. W każdej z nich widziałam podobne problemy, jeśli chodzi o marnowanie materiału, brak zrównoważonej produkcji – tak Weronika Draus tłumaczy genezę Arc Pin.

– Niestety cały trend fast fashion przyczynia się do nadkonsumpcji – potwierdza Olga Drenda, eseistka i etnografka. – Z drugiej strony widzimy mocny trend konsumencki odchodzenia od jednorazowego używania ubrań. I przechodzenie w bardziej innowacyjne sposoby korzystania z mody: wypożyczanie, przetwarzanie, nadawanie produktom drugiego życia – dodaje.

– Przemysł modowy jest jednym z największych trucicieli środowiska. I w końcu trzeba było powiedzieć "stop!" – zgadza się Janusz Manewicz, kierownik katedry mody wydziału wzornictwa ASP w Warszawie.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 13.44

pr

Czytaj także

Ubrania, które są naszą sygnaturą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 02:00
W "Trójce pod Księżycem" rozmawiamy o "Famous Blue Raincoat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa stara moda, czyli uroki designu z PRL

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 06:50
"Jablonex", "Warmet", "ORNO" – nazwy tych działających w okresie PRL spółdzielni produkujących biżuterię pamiętają już tylko nasze mamy i babcie. – Przedmioty pochodzące z lat 50. i 60. są teraz niezmiernie modne  – zauważyła Maria Barbasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzieżowe skarby z drugiej ręki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 07:45
Miejsce, gdzie można zajrzeć na chwilę lub spędzić tam kilka godzin. Wizyta tam zawsze jest obarczona ryzykiem: można się tak obłowić, że koleżankom oko zbieleje lub wyjść z pustymi rękami. Lumpeks – współczesny Sezam, kryjący odzieżowe skarby za niewielkie pieniądze. 
rozwiń zwiń