X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Muzyczny przystanek z "ABC popkultury"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:00
Tym razem w audycji "ABC popkultury" skupiliśmy się na muzyce.
Audio
  • Popkulturowe ABC muzyki filmowej (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/katatonia82

– Miewam czasem niedosyt muzyki filmowej. Proponuję więc muzyczny przystanek w naszej audycji, bo sporo ostatnio pojawiło się na dużymi małym ekranie produkcji od twórców, którzy szczególnie dbają o oprawę dźwiękową swoich dzieł – przyznaje Katarzyna Borowiecka.

W audycji usłyszeliśmy również materiał Wioletty Myszkowskiej o kontynuacjach po latach – wokół polskiego wydania "Testamentów" Margaret Atwood.

Pokusa niekończącego się poprawiania, dopisywania do gotowego dzieła męczy wielu twórców. Nie oparł się jej Andrzej Sapkowski przy sadze o Wiedźminie, ani Helen Fielding, przez co Bridget Jones nie zatrzymała się na prostym "…i żyli długo i szczęśliwie". Nie oparli się jej również młodzi filmowcy, którzy postanowili, że chcą mieć swojego "Blade Runnera", "Mad Maxa", czy "Gwiezdne wojny".

Czasem taki powrót do starych i znanych historii udaje się doskonale. – "Twin Peaks" pokazało, że można wracać do starych dzieł w sposób szalenie oryginalny. Dzięki jednemu z odcinków o wybuchu bomby atomowej, David Lynch wszedł do historii telewizji, a przy udziale muzyki Krzysztofa Pendereckiego, stworzył pewien rodzaj dzieła sztuki, które może być pokazywane w galeriach – mówi Aneta Kyzioł z działu kulturalnego tygodnika "Polityka".

Powroty do przeszłości nie udają się jednak zawsze. Wiele produkcji spotyka się z mniej, lub bardziej zasłużoną krytyką. Bywa nawet, że sami twórcy pierwowzorów krytykują to, co inni twórcy zrobili z ich wizją. Tak było w przypadku autorki książki "Opowieść podręcznej", Margaret Atwood, która napisała kontynuację swojego bestsellera, bo… postanowiła sprostować rozwinięcie historii przedstawione przez twórców serialowej adaptacji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autor materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 23.02.2019 
Godzina emisji: 12.05

ml

Czytaj także

Koreański sen. "Cool po koreańsku. Narodziny fenomenu" Euny Hong

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 13:00
– Od 2012 roku, kiedy to pojawił się "Gangnam Style", koreańskie mody powoli wchodzą w kolejne rejony naszego życia i nie da się ich zupełnie ignorować, nawet jeżeli nie jest się już nastolatką – mówiła w Trójce Katarzyna Czajka-Kominarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnik po serialowych premierach stycznia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 13:00
– Rok 2020 zaczęliśmy z grubej rury! – odpowiedziała współautorka kanału "Jakbyniepaczeć", Kaja Szafrańska na pytanie o najlepsze propozycje serialowe, które pojawiły się w styczniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacje i Oscary. Co docenia, a co pomija Amerykańska Akademia Filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:00
– Z Oscarami za animacje jest podobnie jak z Oscarami za najlepszy fabularny film roku – mamy pewne oczekiwania, ale należy pamiętać o tym, że są to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Często zdarza się, że nagradzane są filmy bardzo dobrze znane w Stanach Zjednoczonych – mówił na kilka godzin przed transmisją rozdania najważniejszych nagród filmowych reżyser animacji Jacek Rokosz.
rozwiń zwiń