X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prezydent Paderewski" na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 21:00
Marek Kochan otrzymał w ubiegłym roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli", zorganizowanym przez PKO BP i Teatr Polski w Warszawie.
Audio
Marek Kochan
Marek Kochan Foto: Agnieszka Furtak-Bilnik/Polskie Radio

W tym jednak roku, 17 stycznia, minęła setna rocznica powstania polskiego rządu, na którego czele stanął… artysta – Ignacy Jan Paderewski. Trójkową premierę słuchowiska powstałego na podstawie tej sztuki, wyreżyserowaną przez autora, zaplanowaliśmy na 20 stycznia. 

Jest to pierwsza zarazem sztuka Marka Kochana utrzymana w klimacie historical fiction. Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, lecz wielki polski pianista światowej sławy? Marek Kochan dogłębnie zbadał historię politycznego zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego, między innymi dotarł do pamiętników artysty, w których wszak nie znalazł odpowiedzi na pytania, stawiane podczas pracy nad sztuką. Wpadł na pomysł przyjrzenia się postaci pianisty – polityka poprzez jego relacje z… jasnowidzem, inżynierem Stefanem Ossowieckim. W sztuce "Prezydent Paderewski" obok tych dwóch głównych postaci umieścił także marszałka Józefa Piłsudskiego, który również spotykał się ze Stefanem Ossowieckim. Obok więc motywów politycznych w sztuce pojawiają się wątki ezoteryczne. Stwarzając postać Ignacego Jana Paderewskiego, Marek Kochan podkreśla wyjątkowość jego zaangażowania w sprawę polską, polityka, który osiągnął tak wiele, gdyż nie związał się z żadną partią. Dla premiera w nowo powstałym w 1919 roku rządzie "jedynym stronnictwem" była Polska. Skądinąd wiadomo, że już w grudniu tego roku podał się on do dymisji, a w 1922 roku po przerwie powrócił do koncertowania. Czy na to, co wydarzyło się w tamtym czasie, miały wpływ wizje Stefana Ossowieckiego?

Obsada sztuki "Prezydent Paderewski" (fot. Marta Rebzda) Obsada sztuki "Prezydent Paderewski" (fot. Marta Rebzda)

W wieloobsadowym słuchowisku w rolach głównych obsadził reżyser: Olgierda Łukaszewicza (Paderewski), Henryka Talara (Ossowiecki) oraz Mariusza Bonaszewskiego (Piłsudski!).To druga w 2019 roku premiera. Poprzedziła ją tradycyjna rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska.

Zapraszaszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Marek Kochan – "Prezydent Paderewski" – 20.01.2019, godz. 20.05

Autor i reżyser oraz twórca oprawy muzycznej – Marek Kochan

Reżyser dźwięku – Maciej Kubera

Występują:
Olgierd Łukaszewicz
Henryk Talar
Mariusz Bonaszewski

oraz

Marek Lewandowski – Roman Dmowski
Robert Czebotar – prof. Prosper Szmurło
Mirosław Zbrojewicz – prof. Mieczysław Wolfke
Ewa Kania – Eusapia Palladino
Marzena Trybała - Helena Górska – Paderewska
Marcin Troński – płk. Albin Ryś – Bohoboyski
Olga Omeljaniec – baronowa Rozencwajg
Mateusz Kwiecień – Kryspin Dzieduszycki, gracz
Szymon Rząca – Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego

Czas trwania – 51'30"