X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Gropiusstadt w Berlinie: osiedle-utopia Waltera Gropiusa nazywane też najsłynniejsze blokowiskiem Europy
Gropiusstadt w Berlinie: osiedle-utopia Waltera Gropiusa nazywane też "najsłynniejsze blokowiskiem Europy"Foto: Scarabea/Shutterstock

Czesław Bielecki jest znanym architektem, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, działaczem społecznym oraz, już po przemianach w 1989 roku, politykiem. Jako architekt pracował i odbywał staże zawodowe we Francji, Izraelu i RFN. W 1984 założył i zaczął prowadzić firmę architektoniczną "Dom i Miasto". Jest projektantem m.in. gmachu Telewizji Polskiej przy u. Woronicza w Warszawie. 


cmentarz posąg rzeźba anioł shutterstock 1200.jpg
Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]
Posłuchaj
12:16 TROJKA Reportaz 2021_11_29 18-43-52.mp3 ArchiKod (Reportaż/Trójka)

Skąd wziął się chaos

– Jestem wrażliwy na sprawy społeczne. W pandemii miałem trochę czasu siedząc w izolacji i postanowiłem napisać książkę głównie dla zwykłych ludzi, którzy zastanawiają się, jak to się stało, skąd bierze się ten chaos, który jest marnotrawieniem przestrzeni, materiałów i życia – zdradza genezę powstania swojej książki. – Doszedłem do wniosku, że najlepiej pokazać to na wybitnych dziełach, powszechnie znanych, miejscach które są fascynujące, które ludzie odwiedzają – wyjaśnia.

Zdaniem Czesława Bieleckiego patrząc w przyszłość, warto spoglądać również w przeszłość i przywrócić ArchiKod: kod kulturowy w architekturze.

Piszę dla inwestorów, deweloperów, właścicieli czym jest budowanie. Mówię nie tylko o Polsce, mówię o świecie. Jak to się stało, że w myśleniu o przestrzeni, mieście, architekturze pozbawiliśmy świat, w którym żyjemy, tego piękna, które znajdujemy w miastach Toskanii, na rynku krakowskim – tłumaczy Czesław Bielecki. – Dlaczego Dziedziniec Obywatela, który powstał w ratuszu w Sztokholmie w latach 1907-1923 ma urok i średniowiecza, i renesansu, i nowoczesności – wskazuje.

Wolność, ale nie anarchia

– Ta książka jest podróżą po całym świecie: pisze o Tokio, Kansas City, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Londynie. Pokazuję miejsca i to, w jaki sposób ludzie w różny sposób zabudowywali je, czyścili bądź zanieczyszczali estetycznie. I pokazuję jak z tych 72 przypadków można wyprowadzić pewien kod kulturowy i wyprowadzić pewien język, którym my, zwykli ludzie, będziemy w stanie porozumiewać się z profesjonalistami – mówi. - Próbuję pokazać zwykłym ludziom, zwykłym czytelnikom, jak rozczytać tę rzeczywistość. W jaki sposób spowodować, aby nasz świat był nie tylko czytelniejszy, ale także bardziej nam przyjazny. Świat, w którym musi się mieścić wolność człowieka, ale to nie znaczy, że pełna anarchia – dodaje.


***

Tytuł reportażu: Archi-Kod
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 18.43

pr


Czytaj także

Przekręt na sztuce. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 19:05
Po trzech latach poszukiwań międzynarodowym listem gończym zatrzymano w Hiszpanii Joannę S., Polkę ze szwedzkim paszportem. Zdaniem szwedzkiego syndyka dokonała ona oszustw na niemal miliard złotych, co oznacza aferę finansową większą niż Amber Gold, choć mechanizm jest bardzo podobny. Poszkodowanymi są głównie Polacy, zwabieni obietnicą wysokiego i szybkiego zysku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:00
Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja i gry wideo. Reportaż "Retrogracze" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:00
Gracze unikatowego Salonu Muzeum Gier Wideo w Elblągu mają od 6 do 50 lat. Placówkę założył Andrzej Krawczyński junior, syn nieznanego szerzej konstruktora o tym samym imieniu. Odwiedzający salon opowiedzieli o niezwykłej pasji, jaką są gry wideo.  
rozwiń zwiń