Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]
Dom Wsparcia dla Powstańców WarszawskichFoto: Antoni Rokicki/Polskie Radio

Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?


a37a65e7b24bc68f7f15140b52e6c61e69e4b168ee6470e6909f4768c1025e83_max powstanie warszawskie 1200.jpg
Wspomnienia z 63 dni

Wolontariusze przychodzący do Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich są uczniami, mają w większości od 14 do 17 lat. Pierwszy raz przychodzą zazwyczaj z klasą, na spotkanie z ludźmi, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Taka lekcja „żywej historii” jest dla młodzieży niezwykłym doświadczeniem. Część później tutaj wraca, aby dowiedzieć się więcej, ale także, aby pomóc.


Posłuchaj

11:49
Reportaż "Dom na Nowolipiu" (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Przyszedłem trochę pomóc powstańcom, posiedzieć z nimi, porozmawiać. Poznać też nowych ludzi i zdobyć doświadczenia – tłumaczy swoją motywację jeden z młodych wolontariuszy. – A ja bardzo lubię słuchać o historii, jaka się działa w Warszawie i w Polsce. Bo to jest bardzo interesujące – dodaje wolontariuszka.

– Nareszcie mamy się gdzie spotkać: bo wcześniej nie wiedzieliśmy, gdzie. Po tylu latach mamy ten dom, mamy bardzo dobrą opiekę! – cieszy się jeden z weteranów. Przyznaje, że mieszka sam i codziennie się tutaj pojawia. W Domu Wsparcia może się spotkać z kolegami, ma opiekę lekarską, może też uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach dla seniorów.

– Od kiedy nadeszła pandemia, pomagam w Domu Wsparcia i jednocześnie jeżdżę do powstańców, którzy tutaj nie przychodzą: zawożę im obiady, zakupy, leki. Jeżdżę do nich prywatnie: umawiam się na telefon i idę do sklepu, czy coś załatwić – opowiada wolontariusz. – Zaczęło się od szkolnej wycieczki do tego domu. Przyjechałem tu raz, drugi, trzeci i tak już zostało. Potem nie wyobrażałem sobie tutaj nie przyjeżdżać, musiałem – tłumaczy swoje zaangażowanie.

Radością życia i historiami dzielą się z młodszymi. Dom Powstańców na Muranowie łączy pokolenia/YouTube Polskie Radio


Powstańcy niezwykle sobie cenią obecność i pomoc młodych ludzi: chętnie z nimi rozmawiają, odpowiadają na ich pytania, opowiadają swoją historię. Co chcą im przekazać? – Życzę mądrości życiowej. Wolności nie daje się na zawsze: o nią trzeba walczyć. I trzeba kochać swój kraj – mówi jedna z uczestniczek Powstania Warszawskiego. – I myśleć pozytywnie, żeby was to nigdy nie spotkało.


***

Tytuł reportażu: "Dom na Nowolipiu"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 29.09.2021
Godzina emisji: 18.38

pr/zch

Polecane