X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bez rywalizacji"– posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:32
Ludzie drugiego planu stali się bohaterami. Najgroźniejsza góra świata – K2 – została zdobyta zimą. Dokonali tego Szerpowie – nepalscy tragarze, którzy na co dzień pomagają wnosić sprzęt oraz żywność do kolejnych baz. Co o nich wiemy i jak wygląda ich życie? – o tym w reportażu Joanny Bogusławskiej.
Nepalska himalaistka na szczycie K2
Nepalska himalaistka na szczycie K2Foto: PAP/EPA/SEVEN SUMMIT TREK / HANDOUT

Grupa dziesięciu nepalskich himalaistów, przy prawie bezwietrznej pogodzie zameldowała się na szczycie K2  drugiej co do wielkości góry na świecie. Wspinacze zatrzymali się kilka metrów przed wierzchołkiem, by zaczekać na resztę zespołu. Chcieli dokonać tego zdobycia wspólnie.

K2 szczyci się niechlubną sławą. Z powodu dużego odsetku ofiar śmiertelnych nazywana jest górą mordercą. Zimowe zdobywanie szczytu, zapoczątkowali ponad 30 lat temu Polacy.

Grupa nepalskich wspinaczy weszła na K2 zimą Grupa nepalskich wspinaczy weszła na K2 zimą. / PAP/EPA/SEVEN SUMMIT TREK / HANDOUT

Szerpowie

 Szerpowie to ktoś, kto mieszka wysoko w górach, najczęściej w okolicy Mount Everestu. To także osoby, które pomagają podczas wypraw wspinaczkowych. To silny, pogodny naród. Nepalscy górale, którzy kochają góry i często wybierają pomoc we wspinaczkach jako swój zawód  mówi Magda, bohaterka reportażu, która z Nepalem i kulturą Szerpów postanowiła związać się na całe życie.

 Są wielkimi zdobywcami. To ludzie przystosowani do życia w górach. Tam się rodzą i żyją. Świadczy o tym ich fizyczność, mniejsza ilość czerwonych krwinek oraz łatwiejsze przyswajanie tlenu, nawet wysoko w górach. Mają pogodną psychikę, ale też znaczną tężyznę fizyczną. Cały ekwipunek noszą na plecach. Niezależnie od tego, ile musieliby dźwigać, zawsze mają czas, by się uśmiechnąć. Dla nich w górach mieszkają bogowie. Przed każdym wejściem modlą się i przepraszają górę za to, że ją kaleczą. Przeżywają to duchowo. Dlatego cieszę się, że ta karta historii przypadła im  mówi Miłka Raulin, zdobywczyni Korony Ziemi.

Patan - Starożytne miasto w dolinie Katmandu, Nepal - zdj. ilustracyjne Patan - Starożytne miasto w dolinie Katmandu, Nepal / Shutterstock 

Miłość odnaleziona w górach 

 Już w czasach studenckich marzyłam o wyjeździe do Nepalu. Możliwości pojawiły się 15 lat później – opowiada Magda. W górach znalazła miłość i zmianę życia. Podczas wyprawy doświadczyła choroby wysokościowej i przezwyciężyła swoje słabości. Suzan  jej przewodnik  nie tylko okazał się dla niej wsparciem, ale też został miłością życia. O życiu w Nepalu, miłości, wdzięczności i wartościach  w "Bez rywalizacji" Joanny Bogusławskiej.

Posłuchaj
15:37 2021_01_20 14_15_04_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Bez rywalizacji (Reportaż w Trójce)

 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Bez rywalizacji"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 20.01.2021
Godzina emisji: 14.15

zc/kr

Czytaj także

Ta miłość była im pisana

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 11:00
Magda zawsze marzyła o wyjeździe do Nepalu. Zorganizowała wyprawę, ale okazało się, że pojedzie tylko z przyjaciółką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspinaczka w szczytnym celu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:00
Manaslu w Nepalu to ósma góra świata. Dwie polskie podróżniczki – Monika Witkowska i Joanna Kozanecka – postanowiły się z nią zmierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arktyczne zauroczenie. Regiony polarne wciąż fascynują

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:30
– Takie miejsca są bezcenne – twierdzą. Kilkanaście stopni mrozu nie robi na "Polarnikach" żadnego wrażenia. Bohaterami reportażu Joanny Bogusławskiej jest reżyser Ryszard Kruk oraz prof. Ireneusz Sobota.
rozwiń zwiń