X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie po przeszczepie serca. Historia Krzysztofa Machajka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 19:03
– Mam świadomość, że bez gestu tej rodziny dawno już bym nie żył. Spłacam ten dług – mówi Krzysztof Machajek, który 20 lat temu otrzymał nowe serce od nieznanej mu kobiety. 
Audio
  • Życie z drugim sercem. Codzienność po przeszczepie (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yurchanka Siarhei

A wszystko zaczęło się od… grypy. Jednej, później następnej, które doprowadziły do zapalenia mięśnia sercowego, co z kolei sprawiło, że jednym ratunkiem stał się przeszczep. 

IMG_20190425_210704_4 1200.jpg
"Zostaw serce na ziemi". Ważna misja, która łączy dwie pasje

Jak wspomina bohater reportażu, nie bał się operacji. – Nie brałem pod uwagę innej opcji. Zakodowałem sobie, że się musi udać – przyznaje. Rodzina dawcy z troską przez lekarza pytała, czy przeszczep się przyjął i jak się pacjent czuje. Dochodzenie do pełnej sprawności było długotrwałe, zwłaszcza że tuż przed wyjściem do domu Krzysztof Machajka dostał udaru. Jego żona nie zawsze była pełna optymizmu, jeśli chodzi o operację i jego późniejszy stan zdrowia. Teraz sama przyznaje, że to właśnie on zaraził ją pasją do maszerowania z kijkami. 

– Rzadko w którym miesiącu mam weekend wolny. Staram się pokazywać, spotykać z ludźmi. To jest ważne, żeby widzieli, że "facet po przeszczepie chodzi z nami z kijami". To jest promowanie transplantacji w inny sposób. Najważniejsze, żeby człowiek nie leżał, tylko funkcjonował w ramach swoich możliwości. Pokazuję, że warto organy oddawać – podkreśla.

Jak udało mu się wrócić do pełnej sprawności i uprawiania sportu? Co podkreśla podczas wszystkich swoich spotkań z młodzieżą?

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dług serca"
Autorka reportażu: Dorota Stabik
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 18.43


Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia sąsiedzka płotem podzielona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:59
Mieszkańcy ulicy Odkrytej na warszawskim Tarchominie przez dwadzieścia lat, czyli od czasu powstania osiedla, skracali sobie drogę do pobliskiego przystanku, skacząc przez płot i przechodząc przez teren sąsiadów z Książkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyna taka akcja w roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:00
Reportaż o "Świętach bez granic" to podróż po wieloletniej historii Trójkowych licytacji świątecznych, podczas których Słuchacze mogą wspomóc Fundację Świętego Mikołaja i tych najbardziej potrzebujących.
rozwiń zwiń