X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Domy opieki. Rozsądna decyzja czy egoizm?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:00
W życiu wielu z nas przychodzi dramatyczny moment, w którym trzeba zdecydować, jak zapewnić opiekę starzejącym się, często schorowanym rodzicom.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Jak pogodzić obowiązek opieki z własnymi sprawami? Z pracą zawodową? Często jest to dylemat, czy poświęcić własną rodzinę i karierę, żeby pełnić funkcje opiekuńcze. W polskim społeczeństwie nadal dominuje opinia, że oddanie rodzica do domu opieki to wygodnictwo i egoizm, także doniesienia medialne o złej opiece nad seniorami w domach opieki nie ułatwiają sprawy. Dla wielu jednak opieka nad schorowanymi rodzicami, zmagającymi się m.in. z demencją i chorobą Alzheimera, jest ponad siły, dlatego szukają dobrych miejsc opieki i takie znajdują. Miejsca ze znakomitą, profesjonalną opieką i serdecznym podejściem. Jedno jest pewne, że jakkolwiek zrobisz, wyrzutów sumienia nie unikniesz. To wiedzą tylko ci, którzy przed taką decyzją stanęli…

– Oddając moją mamę do ośrodka, powiedziałam, że jest mi z tego powodu bardzo przykro. Od osób prowadzących ten ośrodek usłyszałam: "Nie, nie oddaje Pani mamy, Pani korzysta z naszych fachowych rąk". Ulżyło mi, moja psychika nagle zaczęła pracować inaczej – wspomina kobieta, która podjęła decyzję o oddaniu schorowanej matki pod opiekę instytucji.

– To nie jest tak, że dzieci wyrzucają rodziców, po prostu nie mają innego wyjścia. Może i w niektórych domach opieki jest źle. Mnie zadziwia to, że na ogół w telewizji pokazywane są ośrodki, gdzie źle się dzieje. A może trzeba pokazać dom, w którym ta opieka jest dobra? – pyta jedna z pensjonariuszek.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Moralny dylemat"
Autorka reportażu:
 Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 8.08
Godzina emisji: 18.44

kr/gs

Czytaj także

Seniorzy i juniorzy odkrywają razem piękno świata

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 18:17
– Pewnego pięknego dnia dostałam list z Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" z informacją, że zostaliśmy wytypowani jako jedna z pięciu szkół, w której chcieliby oni wypróbować pomysł współpracy seniorów z młodymi ludźmi. Pomyślałam "o, to będzie ekstra" – mówi dyrektor szkoły Katarzyna Cukierska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskane życie Arkadiusza Kraski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:00
Arkadiusz Kraska został oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Usłyszał wyrok skazujący i przesiedział w zakładzie karnym prawie 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom daleko od domu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:00
Kiedy w 1974 roku w Filadelfii (Pensylwania), zawiązano unikalne partnerstwo zespołu szpitali dziecięcych oraz firmy McDonald’s, nikt z uczestników nie wyobrażał sobie, że marzenie o "domu daleko od domu" dla rodzin poważnie chorych dzieci, rozwinie się i stanie się międzynarodowym fenomenem.
rozwiń zwiń