X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 18:00
– Boże Ciało to tradycyjne i bardzo mocne święto. Urodziłem się w Wadowicach, obecnie mieszkam w Szczecinie. Mam 90 lat. Przed wojną procesje nie były tak masowe jak dziś. Za okupacji w ogóle nie wolno było ich organizować. Ale to tradycja i dziś też tu pójdę – mówi jeden z uczestników procesji Bożego Ciała w Łowiczu.
Audio
Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi układają kwietne dywany, po których wieczorem przejdzie procesja Bożego Ciała.
Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi układają kwietne dywany, po których wieczorem przejdzie procesja Bożego Ciała.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, bo taka jest obecnie nazwa Bożego Ciała, została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii. W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Szybko jednak ten zwyczaj rozszerzył się na całą Rzeczpospolitą.

Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju procesja wyrusza na ulice miast i wsi. Niezwykle barwna, z elementami folkloru, odbywa się w Łowiczu i przyciąga wielu turystów. Równie niezwykła jest też ta, którą można zobaczyć w Spycimierzu, która słynie z układania kwietnych dywanów, po których przechodzi procesja Bożego Ciała. - To tradycja, którą kultywujemy od wielu pokoleń - mówi prezes Parafialnego Stowarzyszenia "Spycimierskie Boże Ciało" Maria Pełka. Obydwie te procesje zostały wpisane na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mieszkańcy tych miejsc mówią o sobie, że są dziedzicami tradycji i ich obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, żeby przetrwała.

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kwiaty i pasiaki"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 20.06.2019
Godzina emisji: 17.40

IAR/ml/ans

Czytaj także

Spycimierskie Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:13
W audycji odwiedziliśmy Spycimierz - małą wioskę w województwie łódzkim, kilka kilometrów od Uniejowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Kapłański: nie mamy prawa potępiać ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 16:43
Gościem Hirka Wrony w specjalnym wydaniu audycji "Soul – muzyka duszy" był ksiądz Zbigniew Kapłański. Rozmowa dotyczyła nie tylko muzyki.
rozwiń zwiń