X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pani w fiolecie". Wspomnienie Barbary Wachowicz

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 15:00
Barbara Wachowicz dwa miesiące przed śmiercią napisała: "Moje motto życiowe to żyć zawsze pięknie, z podniesioną głową, w słońcu wolności". 
Audio
  • Barbara Wachowicz we wspomnieniach (Reportaż/Trójka)
Barbara Wachowicz
Barbara WachowiczFoto: Zofia Nasierowska

Powstanie_warszawskie_663.jpg
Barbara Wachowicz o pięknych kartach polskiej historii

"Pani w fiolecie" zapytana podczas jednej z audycji przez dziennikarkę Magdalenę Mikołajczuk, czy nie miała kiedyś chęci zacząć ubierać się w inne kolory, przyznała, że taki sen prześladował jej męża. – O poranku powiadał do mnie: Prosiaczku, bo bardzo lubiliśmy "Kubusia Puchatka", miałem straszny sen, że wstałaś i powiedziałaś, że nie chcesz już więcej fioletów i muszę Ci kupić całą garderobę – opowiadała, dodając, jak istotna jest dla niej symbolika fioletu oznaczająca wierność. 

Anna Stempniak-Juśkiewicz, dziennikarka Jedynki, wspomina, że Barbara Wachowicz "przygotowując swoje książki, przekopywała się przez archiwa w różnych bibliotekach, na wszystkich kontynentach". – Była w Stanach Zjednoczonych, grzebała w bibliotekach za naszą wschodnią granicą i w bibliotekach polskich. To książki oparte na dokumentach i opowieściach żywych ludzi. Te dokumenty, opowieści filtrowała przez swój język – podkreśla. 

wachowicz663.jpg
Barbara Wachowicz: największe miłości mojego życia to babunia Anna i mąż

Gdzie powstawały książki bohaterki reportażu? Jak się okazuje, ...w sypialni. – Pisała w pozycji leżącej, ręcznie, fioletowym flamastrem – opowiada agentka literacka Danuta Jakubowska. 

Jak Barbarę Wachowicz, pisarkę, fotografik, scenarzystkę i Mistrzynię Mowy Polskiej, która odeszła od nas w czerwcu tego roku, zapamiętali bliscy i przyjaciele?  

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Pani w fiolecie"
Autorka reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Data emisji: 1.11.2018
Godzina emisji: 9.30

gs/jp

Czytaj także

Wspominamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 18:00
Przez cały czwartek wspominaliśmy ważne postaci życia społecznego, kulturalnego, sportowego i politycznego, które zmarły w ostatnim roku.
rozwiń zwiń