X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 18:45
Mówiła, że żałuje, że nie zrobiła więcej. Powtarzała, że "każdemu, kto tonie, należy podać rękę" oraz że "ludzi należy dzielić na dobrych i złych" – inne podziały nie mają znaczenia.
Audio
Irena Sendlerowa z książką Anny Mieszkowskiej Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej (16.08.2007)
Irena Sendlerowa z książką Anny Mieszkowskiej "Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" (16.08.2007)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Irena Sendlerowa uratowała w czasie II wojny światowej 2,5 tys. żydowskich dzieci. Nie lubiła być określana jako bohaterka, lecz jako aktywistka, działaczka. Jej aktywności przyniosły efekt.

Irena Sendlerowa jest wielką życiową inspiracją dla Szymona Płóciennika – młodego działacza społecznego i dziennikarza. Jej życie inspiruje do dziś uczniów z Gimnazjum numer 23 w Warszawie. Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

– Trochę bałem się spotkania z nią, bo nie wiedziałej jaka jest. Zapamiętałem dwie rzeczy: uśmiech i to, że bardzo ładnie pachniała. To był taki kwiatowy zapach – wspomina swoje spotkanie z Ireną Sendlerową Szymon Płóciennik, który zabiegał o nadanie jej Orderu Uśmiechu. – Jest taki cytat o Irenie Sendlerowej, że "ten kto trafił, na nią w czasie wojny, mógł wiedzieć, że przeżyje" – dodaje bohater reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Efekt Sendlerowej"
Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 17.04.2018
Godzina emisji: 18.13

kw/mk

Czytaj także

Dramatyczne losy polskich policjantów na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:00
Słysząc "pomordowani na Wschodzie", myślimy przede wszystkim o oficerach Wojska Polskiego, zawodowych żołnierzach. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę ze skali morderstw popełnionych przez NKWD na polskich policjantach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiadomość ze wschodniej Ghouty. "Nie zapominajcie o nas"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
Wojna obróciła rodzinny dom Amina w gruzy. Teraz mieszka kilkaset metrów od linii walk. Codziennie wychodzi szukać nowego domu dla swojej rodziny, który stałby dalej od frontu. Nie wie, czy wróci do bliskich, bo bomby spadają blisko niego...
rozwiń zwiń