Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na czym polega "efekt Sendlerowej"?
Irena Sendlerowa z książką Anny Mieszkowskiej "Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" (16.08.2007)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Mówiła, że żałuje, że nie zrobiła więcej. Powtarzała, że "każdemu, kto tonie, należy podać rękę" oraz że "ludzi należy dzielić na dobrych i złych" – inne podziały nie mają znaczenia.

Posłuchaj

Wspomnienie Ireny Sendlerowej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Irena Sendlerowa uratowała w czasie II wojny światowej 2,5 tys. żydowskich dzieci. Nie lubiła być określana jako bohaterka, lecz jako aktywistka, działaczka. Jej aktywności przyniosły efekt.

Irena Sendlerowa jest wielką życiową inspiracją dla Szymona Płóciennika – młodego działacza społecznego i dziennikarza. Jej życie inspiruje do dziś uczniów z Gimnazjum numer 23 w Warszawie. Na czym polega "efekt Sendlerowej"?

– Trochę bałem się spotkania z nią, bo nie wiedziałej jaka jest. Zapamiętałem dwie rzeczy: uśmiech i to, że bardzo ładnie pachniała. To był taki kwiatowy zapach – wspomina swoje spotkanie z Ireną Sendlerową Szymon Płóciennik, który zabiegał o nadanie jej Orderu Uśmiechu. – Jest taki cytat o Irenie Sendlerowej, że "ten kto trafił, na nią w czasie wojny, mógł wiedzieć, że przeżyje" – dodaje bohater reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Efekt Sendlerowej"
Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 17.04.2018
Godzina emisji: 18.13

kw/mk

Polecane