X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Michał Rusinek prześwietla współczesne poradniki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 14:15
– Muszę się pożalić, że niektóre z tych poradników były szalenie kosztowne, zwłaszcza te dotyczące przetrwania, ponieważ były do nich dodawane albo kocyk, albo toporek, albo kompas, albo coś tam. To był tak zwany gratis, ale znacznie podnosił koszt książki – zauważa autor książki "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki".
Audio
  • Czy warto czytać poradniki? (Akademia rozrywki/Trójka)
Michał Rusinek
Michał RusinekFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Okładka książki  Michała Rusinka "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", Wydawnictwo Agora Okładka książki Michała Rusinka "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", Wydawnictwo Agora

Z rozmowy i książki możemy dowiedzieć się: jak podrywać, jak sprzedawać, jak być pisarzem, jak być inteligentem, a nawet jak uprawiać seks. Jak przyznaje Michał Rusinek, aby napisać tę książkę, musiał przeczytać około stu poradników. 

Jeden z rozdziałów ma tytuł "Jak być paryżanką", co zaskoczyło samego autora. Okazało się, że szukał poradnika, jak być kobietą, ale takiego nie znalazł, natknął się za to na około 20 poradników, jak być paryżanką. – I nie chodzi o to, jak być paryżanką w Paryżu, bo to by było zbyt proste. Chodzi o to, jak być paryżanką nad Wisłą, Odrą i nad innymi rzekami – wyjaśnia Michał Rusinek. Żeby było ciekawie, poradniki te przekazują sprzeczną wiedzę. – W jednym jest, że można nosić beret, a w drugim, że broń Boże, nie można nosić. Podobnie jest z noszeniem bagietki pod pachą – albo to trzeba robić, albo wręcz przeciwnie, bo wychodzi się na nie-paryżankę, a przecież nie o to chodzi – ironizuje autor.

Zastrzega, że nie zamierzał obśmiewać poradnictwa jako takiego, ale wyszukać jego najbardziej kuriozalne przykłady. – W każdym z 12 rozdziałów można znaleźć ważne i przydatne porady, ale przemieszane z kompletną, a nawet niebezpieczną (jak w rozdziale "Jak się leczyć") antyintelektualną pseudowiedzą – podkreśla.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, okraszonej piosenkami z tekstami Michała Rusinka w wykonaniu: Ireny Santor, Zbigniewa Zamachowskiego, Jacka Wójcickiego oraz Grzegorz Turnaua i Anny Marii Jopek.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
Mariusz Cieślik
Gość:
Michał Rusinek (pisarz)
Data audycji: 10.05.2019
Godzina emisji: 13.09

ag/gs

Czytaj także

Michał Rusinek o literaturze dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 13:00
- Nie lubię takich ilustracji, które dokładnie opisują to, co jest w tekście. Bardzo lubię takie, które nie tylko na nim bazują, ale też coś dopowiadają językiem obrazu - mówił o literaturze dziecięcej Michał Rusinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pani Eliza i pan Sułek znowu w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 16:00
Dokładnie 45 lat temu na antenie Programu 3 Polskiego Radia padło sakramentalne "Kocham pana, panie Sułku".
rozwiń zwiń