X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 17:00
– To jest film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – mówił w Trójce Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu "Godspeed, Los Polacos!" – dokumentalnej opowieści o siedmiu studentach, którzy po spływie kanionem Colca w Peru walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. 
Kadr z filmu Godspeed, Los Polacos Adama Nawrota
Kadr z filmu "Godspeed, Los Polacos" Adama NawrotaFoto: mat. prasowe

Beskidy góry free 1200.jpg
Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Nagroda na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju

"Godspeed, Los Polacos" został uznany za "Najlepszy film o przygodzie i eksploracji" na Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. – Film świetnie sobie radzi na górskich festiwalach. Nagroda w Lądku-Zdroju jest naszą dwunastą. Jestem z tego bardzo dumny – powiedział Adam Nawrot. – Zawsze ciekawiły mnie polskie sukcesy himalaistyczne i to, że w tak małym kraju rodziły się pomysły na takie wyprawy. Moja historia jest podobna, ale nie o alpinizmie, tylko o kajakarstwie – wyjaśnił Adam Nawrot w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Posłuchaj
47:10 2021_10_09 16_08_48_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Godspeed, Los Polacos!" Adam Nawrot gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)

 

Historia Polski i niezwykłej wyprawy 

W 1979 roku Jerzy Majcherczyk i jego towarzysze: Andrzej Piętowski, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jacek Bogucki i Zbigniew Bzdak, uczestniczyli w spływie rzeką Colca w Peru, podczas którego odkryli istnienie najgłębszego kanionu Ziemi. Po skończonej wyprawie plany powrotu do Polski pokrzyżował im wybuch stanu wojennego. Siódemka podróżników powołała Komitet Pomocy "Solidarności" i sprawiła, że przed placówkami dyplomatycznymi Polski i ZSRR w Limie odbyła się wielotysięczna demonstracja. Gość audycji, którego rodzice przeprowadzili się do USA w 1989 roku, słuchał o tych wydarzeniach od dzieciństwa.

– Jeden z bohaterów filmu – Jerzy Majcherczyk – po wyprawie i marszu "Solidarności" w Peru wylądował w New Jersey. Moi rodzice też tam trafili. Gdy zacząłem interesować się kinem, chodziłem do Jurka Majcherczyka, który był słynny w New Jersey, i prosiłem go, by zrobić o tym wszystkim film. Wreszcie po kilku latach dał nam szansę – opowiadał Adam Nawrot. 

O Polsce dla Amerykanów

"Godspeed, Los Polacos!" to pierwszy pełnometrażowy film Adama Nawrota. – To film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – podsumował reżyser. 

Ponadto w audycji: 

  • 37. Warszawski Festiwal Filmowy  spotkanie ze Stefanem Laudynem, dyrektorem festiwalu;
  • 3. Sokolove Film Festival w Sokołowie Podlaskim (14-17.10.2021) - rozmowa z Katarzyną Hardej z Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Zbyszek", koordynatorką programu;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Godspeed Los Polacos Trailer/Adventure Entertainment

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Adam Nawrot (twórca dokumentu "Godspeed, Los Polacos!"), Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Katarzyna Hardej (Dyskusyjny Klub Filmowy "Zbyszek", koordynator programu Sokolove Film Festival)
Data emisji: 9.10.2021
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/zch

Czytaj także

Podsumowanie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:00
Przez cały czas trwania gdyńskiego festiwalu Ryszard Jaźwiński relacjonował filmowe wydarzenia. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Kto otrzymał statuetkę "Złotych Lwów"? Które tytuły znalazły się wśród nagrodzonych? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie czas umierać". Daniel Craig żegna się z Jamesem Bondem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 17:00
W sobotnim "Trójkowo, filmowo" rozmawiamy między innymi o filmie "Nie czas umierać" i bondowskiej serii. Gościem jest Krzysztof Dużyński, reprezentujący polskiego dystrybutora najnowszej produkcji o Jamesie Bondzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:55
99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
rozwiń zwiń