X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

46. FPFF. Osiem minut owacji dla "Hiacynta". Tomasz Ziętek w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 17:00
Zanim poznaliśmy laureatów głównych nagród 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wiedzieliśmy, że filmem, który zebrał najwięcej oklasków od widzów, jest mroczny thriller "Hiacynt" Piotra Domalewskiego. Jednym z gości wyjątkowej, festiwalowej odsłony "Trójkowo, filmowo" był Tomasz Ziętek, odtwórca głównej roli w "Hiacyncie," a także aktor znany z produkcji "Żeby nie było śladów" J.P. Matuszyńskiego i "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej.
Tomasz Ziętek
Tomasz ZiętekFoto: Forum/Łukasz Dejnarowicz

Faworyt publiczności

Niektórych laureatów już znaliśmy podczas festiwalowej audycji "Trójkowo, filmowo" – za nami już uroczystość Młodej Gali i konkurs filmów krótkometrażowych. Największe emocje wzbudza jednak konkurs główny festiwalu, którego wyniki poznamy podczas Gali Zakończenia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, rozpoczynającej się o godz. 19.00.

Nie znaliśmy jeszcze laureatów głównych nagród, jednak wiedzieliśmy, które z konkursowych produkcji zebrały najwięcej oklasków od widzów, a to dzięki Radiu Gdańsk, które co roku mierzy długość owacji na gdyńskim Festiwalu. Trzecim najdłużej oklaskiwanym filmem była komedia sensacyjna "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza, a drugim "Sonata" – debiut reżyserski Bartosza Blaschkego. Zwycięzcą konkursu Radia Gdańsk okazał się "Hiacynt" Piotra Domalewskiego, który zebrał owacje trwające aż osiem minut.


Posłuchaj
50:40 2021_09_25 16_06_29_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Tomasz Ziętek gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)

 

Hiacynt | Oficjalny Zwiastun | Netflix/Netflix Polska

"Zawsze skupiam się na analizie tekstu"

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego w "Trójkowo, filmowo" był Tomasz Ziętek. 32-letni aktor, który odebrał już dwie nagrody podczas Młodej Gali, zagrał główną rolę w "Hiacyncie", głośnej produkcji Jana. P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" oraz "Żużlu" Doroty Kędzierzawskiej. 

W Hiacyncie Tomasz Ziętek wciela się w Roberta  milicjanta wymykającego się systemowi, który go uformował. Młody funkcjonariusz "z zasadami", wpada na trop seryjnego mordercy homoseksualistów. W toku śledztwa poznaje Arka. Postanawia wykorzystać go jako informatora, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także życie osobiste.

– Bardzo się cieszę, że "Hiacynt" został doceniony przez publiczność – wyznał aktor. Zapytany o rolę Roberta, odpowiedział: – Jest dużo płaszczyzn, na których można rozciągnąć tę postać. Ważnym aspektem jest tu figura wszechobecnego ojca, która wpływa na bohatera. Bohater cały czas mieszka ze swoimi rodzicami, więc nawet gdy chce uciec, nie ma dokąd. To dla mnie ważne i bardzo znaczące – wyjaśniał.

Akcja filmu "Hiacynt", podobnie jak "Żeby nie było śladów", osadzona jest w Polsce lat 80. – Nieważne, jaka to epoka, czy to jest historia fikcyjna, czy prawdziwa, zawsze skupiam się na analizie tekstu i dokopywaniu się do tego, co jest potrzebne do opowiedzenia historii. Uzbrojony w te odpowiedzi wchodzę na plan – zdradza Tomasz Ziętek.

"Żeby nie było śladówjuż można oglądać na ekranach kin. "Hiacynt" od 13 października będzie dostępny na jednej z popularnych platform streamingowych. 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW - główny zwiastun filmu. W kinach od 24 września!/KinoSwiatPL

 

W audycji ponadto:

  • laureaci Młodej Gali FPFF;
  • rozmowy z aktorami Karoliną Gruszką i Wojciechem Mecwaldowskim oraz reżyserami Aleksandrą Terpińską i Ryszardem Brylskim;
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Tomasz Ziętek (aktor filmowy i teatralny, muzyk), Karolina Gruszka (aktorka teatralna i filmowa), Wojciech Mecwaldowski (aktor filmowy, telewizyjny i teatralny), Aleksandra Terpińska (reżyserka i scenarzystka filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków), Ryszard Brylski (reżyser filmowy)
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 16.07

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: podsumowanie przed werdyktem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 17:15
Festiwal Filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowo-festiwalowej mapie świata. Odbywająca się w niezwykłej scenerii miasta na wodzie zawsze przyciąga swoim klimatem i prestiżem największe gwiazdy i tysiące wielbicieli kina. Warto pamiętać, że w programie głównym konkursu była także polska produkcja: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. O tym, co się działo w Wenecji, z krytykiem filmowym Kubą Armatą rozmawiał jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed 46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 17:00
W poniedziałek 20 września rozpoczyna się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O sekcjach konkursowych i wydarzeniach towarzyszących Ryszard Jaźwiński rozmawiał w Trójce z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz polskiego kina 2021 roku. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:00
W poniedziałek, 20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu, w tym roku można się spodziewać wielu niespodzianek. Większość filmów to absolutne premiery. Kto zaprezentuje się podczas wydarzenia? 
rozwiń zwiń