X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przed 46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 17:00
W poniedziałek 20 września rozpoczyna się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O sekcjach konkursowych i wydarzeniach towarzyszących Ryszard Jaźwiński rozmawiał w Trójce z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu.
Kadr z filmu Hiacynt
Kadr z filmu "Hiacynt"Foto: mat. prasowe/Bartosz Mrozowski

 Jest kilka mocnych tytułów, to filmy wyczekiwane, które były lub będą pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Stawka jest silna, jury stanie przed trudnym wyborem  mówi Tomasz Kolankiewicz o filmach, które w Gdyni powalczą o Złote Lwy.


Posłuchaj
50:23 2021_09_18 16_07_00_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Jakie atrakcje czekają na widzów w Gdyni? (Trójkowo, filmowo)

 

Do Konkursu Głównego 46. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, wśród nich 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka  Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Najmro - teaser PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W tegorocznej finałowej szesnastce znalazły się (alfabetycznie): "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, "Ciotka Hitlera" Michała Rogalskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego, "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej (debiut), "Lokatorka" Michała Otłowskiego, "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka. Kolejne filmy to: "Mosquito State", który wyreżyserował Filip Jan Rymsza, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza (debiut), "Powrót do Legolandu" Konrada Aksinowicza, "Prime Time" Jakuba Piątka (debiut), "Przejście" Doroty Lamparskiej. W Konkursie Głównym znalazły się także: "Sonata" Bartosza Blaschke (debiut); "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, "Wszystkie nasze strachy", który wyreżyserowali Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, "Zupa nic" Kingi Dębskiej oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

Zupa nic - zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W składzie komisji konkursowej, która przyzna najcenniejszą polską filmową nagrodę, znalazło się osiem osób. Poza przewodniczącym jury, reżyserem i scenarzystą Andrzejem Barańskim oraz Joanną Kulig i Mikołajem Trzaską są to pisarz, dramaturg i scenarzysta Robert Bolesto, operator, reżyser, scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski, czeska filmoznawczyni Emilia Mira Haviarová, kostiumografka Dorota Roqueplo i reżyserka Agnieszka Smoczyńska.

Żeby nie było śladów - główny zwiastun filmu / KinoSwiatPL

24 tytuły wystartują w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Wybrano je z prawie 90 zgłoszeń. Najlepsze krótkie metraże wybierze jury pod przewodnictwem reżyserki i scenarzystki Małgorzaty Szumowskiej.  Produkcja filmów krótkich bardzo się sprofesjonalizowała. To głównie obrazy, które powstają w szkołach filmowych czy Studiu Munka. Jest też kilka filmów wyprodukowanych niezależnie, które w ogóle nie odstają poziomem od tych profesjonalnych, grają w nich wybitni aktorzy, czasami takiej obsady pozazdrościłby twórca filmu pełnometrażowego  podkreśla rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

5 tytułów rywalizować będzie natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Trafiły one na 46. FPFF bez selekcji.  Co ciekawe tych mikrobudżetów wcale tu nie widać. To nie są jakieś ułomne dzieła, a pełnoprawne produkcje filmowe, które prezentują szeroki rozstrzał formalny i tematyczny  dodaje Tomasz Kolankiewicz.

***

Filmem otwarcia 46. FPFF będzie film Andrzeja Munka "Zezowate szczęście", bowiem w tym roku przypada podwójna okrągła rocznica: stulecia urodzin i sześćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Munka, jednego z najważniejszych twórców polskiego kina. Był kluczową postacią polskiej szkoły filmowej oraz istotnym twórcą dla rozwoju kina artystycznego w kraju.

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali festiwalu. Wcześniej trzykrotnie była laureatką Złotych Lwów za filmy: "Gorączka", "W ciemności" oraz "Obywatel Jones".

Ponadto w audycji:

  • premiera w kinach: "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza  wywiad z autorem filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
  • w kinach: "Zupa nic" w reżyserii Kingi Dębskiej  wywiad z autorką filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 18.09.2021
Godzina emisji: 16.07

IAR/PAP/mk

Czytaj także

Obraz polskiego kina 2021 roku. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:00
W poniedziałek, 20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu, w tym roku można się spodziewać wielu niespodzianek. Większość filmów to absolutne premiery. Kto zaprezentuje się podczas wydarzenia? 
rozwiń zwiń