Przed 46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przed 46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Kadr z filmu "Hiacynt"Foto: mat. prasowe/Bartosz Mrozowski

W poniedziałek 20 września rozpoczyna się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O sekcjach konkursowych i wydarzeniach towarzyszących Ryszard Jaźwiński rozmawiał w Trójce z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu.

 Jest kilka mocnych tytułów, to filmy wyczekiwane, które były lub będą pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Stawka jest silna, jury stanie przed trudnym wyborem  mówi Tomasz Kolankiewicz o filmach, które w Gdyni powalczą o Złote Lwy.


Posłuchaj

50:23
46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Jakie atrakcje czekają na widzów w Gdyni? (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do Konkursu Głównego 46. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, wśród nich 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka  Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Najmro - teaser PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W tegorocznej finałowej szesnastce znalazły się (alfabetycznie): "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, "Ciotka Hitlera" Michała Rogalskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego, "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej (debiut), "Lokatorka" Michała Otłowskiego, "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka. Kolejne filmy to: "Mosquito State", który wyreżyserował Filip Jan Rymsza, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza (debiut), "Powrót do Legolandu" Konrada Aksinowicza, "Prime Time" Jakuba Piątka (debiut), "Przejście" Doroty Lamparskiej. W Konkursie Głównym znalazły się także: "Sonata" Bartosza Blaschke (debiut); "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, "Wszystkie nasze strachy", który wyreżyserowali Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, "Zupa nic" Kingi Dębskiej oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

Zupa nic - zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W składzie komisji konkursowej, która przyzna najcenniejszą polską filmową nagrodę, znalazło się osiem osób. Poza przewodniczącym jury, reżyserem i scenarzystą Andrzejem Barańskim oraz Joanną Kulig i Mikołajem Trzaską są to pisarz, dramaturg i scenarzysta Robert Bolesto, operator, reżyser, scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski, czeska filmoznawczyni Emilia Mira Haviarová, kostiumografka Dorota Roqueplo i reżyserka Agnieszka Smoczyńska.

Żeby nie było śladów - główny zwiastun filmu / KinoSwiatPL

24 tytuły wystartują w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Wybrano je z prawie 90 zgłoszeń. Najlepsze krótkie metraże wybierze jury pod przewodnictwem reżyserki i scenarzystki Małgorzaty Szumowskiej.  Produkcja filmów krótkich bardzo się sprofesjonalizowała. To głównie obrazy, które powstają w szkołach filmowych czy Studiu Munka. Jest też kilka filmów wyprodukowanych niezależnie, które w ogóle nie odstają poziomem od tych profesjonalnych, grają w nich wybitni aktorzy, czasami takiej obsady pozazdrościłby twórca filmu pełnometrażowego  podkreśla rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

5 tytułów rywalizować będzie natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Trafiły one na 46. FPFF bez selekcji.  Co ciekawe tych mikrobudżetów wcale tu nie widać. To nie są jakieś ułomne dzieła, a pełnoprawne produkcje filmowe, które prezentują szeroki rozstrzał formalny i tematyczny  dodaje Tomasz Kolankiewicz.

***

Filmem otwarcia 46. FPFF będzie film Andrzeja Munka "Zezowate szczęście", bowiem w tym roku przypada podwójna okrągła rocznica: stulecia urodzin i sześćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Munka, jednego z najważniejszych twórców polskiego kina. Był kluczową postacią polskiej szkoły filmowej oraz istotnym twórcą dla rozwoju kina artystycznego w kraju.

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali festiwalu. Wcześniej trzykrotnie była laureatką Złotych Lwów za filmy: "Gorączka", "W ciemności" oraz "Obywatel Jones".

Ponadto w audycji:

  • premiera w kinach: "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza  wywiad z autorem filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
  • w kinach: "Zupa nic" w reżyserii Kingi Dębskiej  wywiad z autorką filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 18.09.2021
Godzina emisji: 16.07

IAR/PAP/mk

Polecane