X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: podsumowanie przed werdyktem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 17:15
Festiwal Filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowo-festiwalowej mapie świata. Odbywająca się w niezwykłej scenerii miasta na wodzie zawsze przyciąga swoim klimatem i prestiżem największe gwiazdy i tysiące wielbicieli kina. Warto pamiętać, że w programie głównym konkursu była także polska produkcja: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. O tym, co się działo w Wenecji, z krytykiem filmowym Kubą Armatą rozmawiał jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Jaźwiński.
Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar Foto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Ucieczka na srebrny glob 1200.jpg
"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Sobota 11 września to ostatni dzień weneckiego święta kina, które odbyło się już po raz 78. Podobnie jak w poprzednim roku cieniem na imprezie położyła się pandemia, która wymogła zmiany i ograniczenia: uczestnicy i widzowie mają bardzo często mierzoną temperaturę, na seansach należy siedzieć w maseczkach, wszędzie są płyny do dezynfekcji. Jednak przyjechało zdecydowanie więcej twórców i dziennikarzy, można więc powiedzieć, że powróciła prawdziwie festiwalowa atmosfera.


Posłuchaj
51:42 2021_09_11 16_06_10_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 78. Festiwal Filmowy w Wenecji (Trójkowo, filmowo)

 

Wszystko zależy od jury

Jak wiadomo, o nagrodach festiwalowych decyduje jury: – Przewodniczącym jest w tym roku świetnie znany w Wenecji koreański reżyser Bong Joon Ho, wielbiciel kina gatunkowego, który tutaj triumfował ze swoim filmem "Parasite". W jury jest także Chloe Zhao, reżyserka, której "Nomadland" zbierał nagrody od Wenecji aż po Oscary – wskazuje Trójkowy gość. – Tak naprawdę jurorskie wybory są jedną wielką zagadką: zawsze dodajemy sobie pytania: "jak jurorzy obradują, czy to są wybory w pełni demokratyczne, czy przewodniczący jury do pewnego stopnia stara się narzucić swoje zdanie?" – dodaje.

Faworyci

– Nie jest łatwą sprawą wymienić filmy najważniejsze, gdyż w tym roku konkursowa stawka jest dość wyrównana i na dobrym poziomie – ocenia Kuba Armata. – Dlatego produkcji, o których się mówi w kontekście końcowego sukcesu, jest sporo. To choćby filmy wielkich mistrzów: nowy obraz Pedro Almodovara "Matki równoległe", świetnie przyjęte "Psie pazury" Jane Campion czy mocno biograficzny "To była ręka Boga" Paola Sorrentino – wylicza.

– Jest też polski film, dobrze przyjęty "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, który po pokazie został przyjęty owacją na stojąco. Ma już na swoim koncie pierwszą nagrodę: otrzymał wyróżnienie niezależnych krytyków Bisato D’Oro 2021 – dodaje.

Żeby nie było śladów – główny zwiastun/YouTube KinoSwiatPL

Ponadto w programie:

  • 18. Festiwal Doc Against Gravity (w wielu miastach Polski): wywiady z autorami tegorocznych filmów konkursowych – Raphaelem Lewandowskim ("Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie") oraz Kubą Mikurdą ("Ucieczka na srebrny glob");
  • muzyczne wspomnienia o Wiesławie Gołasie;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 11.09.2021
Godzina emisji: 16.06

pr

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Off Camera, czyli festiwal kina niezależnego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:50
W piątek 3 września rozpoczyna się w Krakowie 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera, jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Na festiwalowej mapie świata tę imprezę wyróżniają promocja kina niezależnego oraz rekordowo wysokie nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

On jest i będzie – Barbara Krafftówna wspomina Wiesława Gołasa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:00
Odszedł wybitny aktor, znany i bardzo lubiany przede wszystkim dzięki swoim rolom komediowym i kabaretowym. – Na jego aktorstwo składały się niezwykła intuicja i wrażliwość – charakteryzuje swojego kolegę Barbara Krafftówna.
rozwiń zwiń