X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Najważniejsze polskie filmy minionego roku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 18:12
Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 23. Polskich Nagród Filmowych. Które z tytułów ubiegać będą się o to wyróżnienie? Która produkcja ma szansę zostać najważniejszych polskim filmem ubiegłego roku?
Jerzy Duduś Matuszkiewicz zostanie uhonorowany Polską Nagrodą Filmową za osiągnięcia życia
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz zostanie uhonorowany Polską Nagrodą Filmową za osiągnięcia życia Foto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Posłuchaj
100:01 2021_06_03 16-06-22_PR3_Trójkowo_filmwo.mp3 Orły 2021. Poznajmy nominowanych (Trójkowo, filmowo)
 

 

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy" 

Najwięcej, bo aż piętnaście nominacji zdobył film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy" Jana Holoubka. To powieść o młodym mężczyźnie, niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo młodej dziewczyny. Reżyserski debiut Jana Holoubka to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach.

–  Pierwszy impuls po przeczytaniu scenariusza był taki, że nie mogłem uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę.  Ta historia jest gotowym scenariuszem na hollywoodzką produkcję. Ciężko było mi przejść obok niej obojętnie i nie pochylić się nad losami bohatera. W tej historii jest tyle zwrotów akcji, jakby była pisana przez scenarzystę. Oczywiście wszystko to zostało bardzo zgrabnie zebrane i opisane. Po nakręceniu tego filmu zorientowałem się, że stworzyłem bohaterów czarno–białych, czyli takich, którzy są albo dobrzy, albo źli. Postawy ludzkie w tym filmie są bardzo mocno określone i jasne  – opowiadał Jerzy Holoubek. 

– Ważnym momentem było dla mnie spotkanie z Tomaszem Komedą i jego rodziną. To było bardzo emocjonujące wydarzenie, podczas którego dużo rozmawialiśmy. Tomek odzywał się najmniej. Był dopiero rok po wyjściu z więzienia. Zależało mi na tym, by ci ludzie mi zaufali. Myślę, że udało nam się załapać swoje portrety duchowe. Na tej podstawie rodzina Tomka zgodziła się na ten film, a ja wyszedłem ze spotkania pewien, że wiem, o kim robię tę produkcję – dodał.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - Zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

– Bardzo prosiłem o spotkanie z Tomaszem Komedą. To by tak stresujący moment, że ciało odmawiało posłuszeństwa i całe się trzęsło. Nagle ten facet, o którym tyle czytałem i się dowiadywałem, stał przede mną. To było bardzo silne przeżycie.  Spotkanie miało miejsce w mieszkaniu, w którym wszystko się wydarzyło. To było mocne, wzruszające momenty. Nic nie pomaga lepiej przygotować się do roli, niż spotkanie z człowiekiem, który to wszystko przeżył – relacjonował Piotr Trojan, odtwórca głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komedy". 

"Sala samobójców. Hejter"

Tytułem, który zdobył dwanaście nominacji, jest "Sala samobójców. Hejter", w reżyserii Jana Komasy. Produkcja stanowi spin-off filmu "Sala samobójców" z 2011 roku. To opowieść o internetowym hejterze oraz drodze do realizacji jego planów, która prowadzi przez świat popularnej gry komputerowej.

– Najpierw z tego żartowaliśmy, a potem jednak przyjęliśmy, ze ten film jest niejako kontynuacją "Sali samobójców". Chcieliśmy kontynuować tę myśl. Miałem akurat historię chłopaka, który wychowywał się na wsi. Pewna wielkomiejska rodzina, co roku bywała w tamtych stronach podczas wakacji. Wkrótce stała się obsesją chłopaka. Wszystko zmieniło się, gdy tym razem to on przyjechał do miasta. Wydawało mu się, że będzie częścią tej rodziny, ale czasy były już inne, a on dorósł i czuł się niechciany – mówił Jan Komasa. 

SALA SAMOBÓJCÓW. HEJTER - oficjalny zwiastun filmu / KinoSwiatPL

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Co więcej, nagrodą za osiągnięcia życia uhonorowany zostanie Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, legenda polskiej muzyki filmowej, kompozytor utworów do produkcji takich jak m.in. "Stawka większa niż życie", "Jak rozpętałem II wojnę światową" czy "Rozmowy kontrolowane".  

Mała suita - z serialu Stawka większa niż życie /Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz

Nazwiska nagrodzonych poznamy podczas 23. gali wręczania Polskich Nagród Filmowych, która zaplanowana została na 21 czerwca.


Ponadto w audycji:

  • Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – laureat Orła 2021, Nagrody Za Osiągnięcia Życia – odniesienia do twórczości kompozytorskiej;
  • muzyka Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza z polskich filmów i seriali telewizyjnych;
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 16.07


zch

Czytaj także

Filmowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i "Las". Rozmowa z Andrzejem Chyrą

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:10
– Dziś przeszłość łączy się z teraźniejszością i przeszłością. Przyszłość to wyczekiwana i zapowiadana na jesień tego roku premiera filmu "Las", w reżyserii Joanny Zastróżnej. Wiele wskazuje na to, że ten jeden z najdłużej realizowanych polskich filmów może okazać się wydarzeniem sezonu. Porozmawiamy o nim z osobą, która do tej pory widziała najwięcej, montażystką Sandrą Ksepką. Nie zabraknie też przeszłości, czyli wspomnień Andrzeja Chyry, odtwórcy jednej z głównych ról, z planu filmowego – zaprosił na audycję Ryszard Jaźwiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 17:00
Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych. Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia odbierze w tym roku kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smak wolności i kobieca siła. Film "Wolka" oczyma Olgi Bołądź

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:15
– Na ekranach kin zagościł film "Wolka" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona. To znany i bardzo ceniony islandzki reżyser, który niestety nie doczekał premiery swojego ostatniego dzieła. "Wolka" to obraz interesujący z wielu powodów. Bardzo mnie zaskoczył – mówił Ryszard Jaźwiński i zaprosił na audycję "Trójkowo, filmowo", w której spotkał się  z Olgą Bołądź, odtwórczynią głównej roli. 
rozwiń zwiń